Zastupitelé se rozhodli odstoupit od smlouvy na stavbu nového divadla, kterou uzavřeli s firmou Metrostav.
Hlavním důvodem je nedostatek finančních prostředků, konkrétně chybějící státní dotace.
Město deponovalo na svém účtu sto milionů korun. Z nich zaplatí 6 milionů firmě Metrostav za přípravu prováděcí projektové dokumentace.
Podle starostky Hany Moudré není plánům na stavbu nového divadla konec. „Čekáme na státní prostředky, za sto milionů bychom postavili jenom torzo, které bychom museli na čas zakonzervovat,“ uvedla s tím, že projekt rozhodně nezavrhují, ale připraví variantu, která bude asi o sto milionů levnější. Podle současných plánů by divadlo stálo asi 400 milionů korun.
„Toto usnesení je nadějí, že by divadlo mohlo být jinde, byť je to finančně náročné. Je lepší zaplatit menší část a zvážit další varianty, než divadlo rozestavět a pak zakonzervovat,“ domnívá se zastupitel Jan Riedl.
„S variantou, že by divadlo stálo jinde, se neuvažuje,“ zdůraznila Hana Moudrá.
Stavbu komplikují kromě nedostatku peněz i vyjádření statiků. Pokud by se začalo stavět, musí majitelé tří ohrožených objektů své domy zabezpečit.
Kromě toho bude zpevněna i celá ulice Sokolská. „Ulice bude užší, jen pro jedno auto, a naopak chodníky se rozšíří. Vše bude z přírodního kamene do vazby, což zabrání dalšímu ujíždění komunikace,“ vysvětlil místostarosta Jan Stejskal. Tím se mají minimalizovat dopady na statiku domů v této ulici.
Další práce, které musí předcházet stavbě, budou na bedrech archeologů.
Jan Stejskal také upozornil, že kvůli složitému podloží se stavba může oddalováním neúměrně prodlužovat. „Situace se vyvíjí měsíc od měsíce jinak, statická šetření budou pořád horší a horší.“

Samotné místo pro divadlo už zpevnili a zajistili pilíři.
V současné době nemá město všechny finance na stavbu. „Máme pouze ústní příslib státní dotace,“ řekla Hana Moudrá. Dodala, že dokud tedy nebudou peníze na celou stavbu, budovat se nezačne. Půjčku si město brát nebude.

Další zprávy z regionu najdete zde