Do nedávna zdravá a sportovně nadaná dvanáctiletá Tereza Bláhová z Ralska musela před čtrnácti dny podstoupit operaci, při níž jí byl do srdce voperován defibrilátor.

Jizvu na těle bude mít celý život, ale díky rychlému a profesionálnímu zásahu policejní hlídky z Mimoně může dál žít. S policisty a dispečerkami, které jí v noci před čtrnácti dny zachránili život, se včera Terezka a její matka setkaly poprvé. A nešetřily slovy díků.

Dvanáctileté dívce se 6. června zastavilo během spánku srdce a upadla do bezvědomí. „V půl druhé ráno mě vzbudil divný zvuk. Myslela jsem, že se Terezce zdají špatné sny, chtěla jsem jí probudit, ale ona jen chrčela a najednou přestala dýchat. Muž jí začal dávat masáž srdce, já jsem volala záchranku," popisuje první momenty Martina Bláhová, maminka dvanáctileté Terezy.

ŠLO O VTEŘINY

Na pomoc jim jako první přijeli policisté z Mimoně, jejichž vůz je vybaven defibrilátorem, a byli jen pár minut od jejich domu. Verdikt lékařů zněl hrozivě. Terezka by do příjezdu záchranné služby nepřežila.

„Policisté vyběhli do bytu a vystřídali manžela. Připojili přístroj dceři na hruď. Hlásilo to, aby odstoupili, potom byl slyšet výboj. Ve mně se to sevřelo a jeden z policistů řekl: Nebojte, už srdce naskočilo," popisuje noční drama maminka Martina.

„Nikdy jsem život nikomu nezachraňovala, ale u vlastního dítěte je to něco hrozného. Děkuji všem svatým za to, že tenhle přístroj existuje a že ho měli v autě policisté, co byli tak blízko. Zachránili život mému dítěti, za to strašně moc děkuji," pronesla v slzách maminka Terezky na včerejším setkání.

Společně předaly policistům za záchranu života dorty se vzkazem „Strážný anděl". „Z události si nic nevybavuji, ale byl to pro mě šok, že jsem málem nepřežila. Mám teď trošku strach a snažím se být poblíž starších, kdyby náhodou něco," svěřila se Terezka a dodala:

„Předtím mě bavilo být hodně venku, ale teď nemůžu sportovat, tak čas trávím s tetou na zahradě, která má miminko a já jí s ním pomáhám. Až to bude lepší, budu moct zase hrát tenis."

Pro oba policisty, Jana Kohouta a Václava Serdela, to byl první zásah, u kterého přístroj použili. Tereza byla navíc nejmladší pacientkou v ČR, které defibrilátor zachránil život.

DOSTALI MEDAILI

Oba policisté se shodují, že když se jedná o dětský život, emoční přístup je jiný než u dospělého. „Jako otec jsem věděl, že jde o čas, řekl jsem kolegovi, že s přístrojem bude na místě pracovat on, ať se na to připraví," popsal Václav Serdela. „Jsme šťastní, že je Terka zdravá a doufáme, že to byl výjimečný kolaps a už se jí nikdy nic nestane," doplnil kolega Jan Kohoutek.

Defibrilátory, kterými jsou od jara vybaveni někteří policisté, strážníci a hasiči v Libereckém kraji, použili v Mimoni v krátké době už podruhé.

„Nestává se to často, mám z toho velkou radost. Na práci s přístrojem máme vyškoleno zhruba 140 lidí," popsal ředitel krajského ředitelství policie Vladislav Husák s tím, že obě policejní hlídky ocenil stuhou a medailí za záchranu lidského života.