Jedinečnou šanci ukázat své umění získal Českolipský dětský sbor, když přijal pozvání od pořadatelů prestižního festivalu ve Spojených státech amerických. I když se cesta pěvců z Českolipska na Idaho International Choral Festival uskuteční až v létě, náročné přípravy se rozběhly na plno. A nejde jen o výběr skladeb, které je nutné nacvičit, ale i o peníze.

„Do Idaha poletíme na jejich pozvání. Je to odměna za naši práci, respektive za výsledky naší práce, práci s dětmi,“ potvrdil sbormistr Petr Novák.

Jak poznamenal, americká asociace si na základě doporučení vybírá pěvecké sbory z celého světa, napříč kontinenty. „Není to tedy ten klasický model, kdy se sbor sám o účast přihlásí,“ řekl Novák. „Je to pro nás velká čest.“

Na americkém festivalu vystoupí pouze 12 vybraných pěveckých sborů z celého světa, například sbory z africké Ghany, asijské Indonésie, Filipín, Číny, z jihoamerické Paraguaye, samozřejmě i ze Spojených států amerických. Z Evropy přijedou jen čtyři sbory, mezi nimi Českolipský dětský sbor, jako jediný z České republiky.

Podle sbormistra Petra Nováka se na cestu vypraví jen s částí sboru, přibližně s třemi desítkami děvčat ve věku od 12 do 18 let. „Intenzivně a po všech stránkách se na festival připravujeme,“ prohlásil Novák.

Repertoár pro koncerty složí zejména z klasické, lidové a duchovní hudby českých autorů. Konkrétně představí skladby Zdeňka Lukáše, Milana Uherka, Adama Michny a samozřejmě Antonína Dvořáka, či dalších významných skladatelů.

„Rádi bychom představili naši tvorbu v co nejlepším světle a budeme rádi, pokud se například některé skladby usídlí v repertoáru jiných sborů,“ uvedl Novák.

Jak konstatoval, celý rozpočet na tuto akci podstatně přesahuje jeden milión korun. Podstatnou část nákladů pokryje pěvecký sbor z vlastních zdrojů či z peněz od sponzorů nebo obcí. „Náš sbor samozřejmě do nákladů vstupuje svým podílem, včetně rodičů dětí, částkou zhruba 600 tisíc korun,“ upřesnil sbormistr Novák.

Od konce ledna se velkým partnerem mladých zpěváků stalo město Česká Lípa, jehož zastupitelé sbor podpořili částkou 400 tisíc korun.

„Vzhledem k nákladnosti cesty však zbytek potřebných peněz nebyli schopni sehnat. Jelikož se jedná o mimořádný úspěch sboru a ocenění za výbornou práci a mimořádnou kvalitu, kterou sbor má, rozhodli jsme se jim vyjít vstříc a zbytek potřebných peněz darovat z fondu zastupitelstva města,“ vysvětlil rozhodnutí radní Michal Prokop.

Kromě toho, že českolipští zpěváci budou reprezentovat své město daleko za mořem, budou mít zároveň příležitost přivítat v České Lípě i jeden z dalších vystupujících sborů. „Účast na festivalu v Idahu má totiž reciproční charakter. Může se tak stát, že do České Lípy přijedou zpěváci třeba z Ghany nebo Číny,“ doplnil Prokop.