Ultimátum, které dala domácnostem na sídlišti Pražská společnost Lenoxa, vyprší o dnešní půlnoci. To je poslední termín, kdy mohla společenství vlastníků přistoupit na cenové podmínky zdejšího provozovatele kotelny. Pokud tak neučiní, je Lenoxa rozhodnuta ukončit dodávky teplé vody. Dokští se odmítají podvolit nátlaku a připravují se na nejhorší.

„Nebudeme reagovat na výhrůžky a nátlak ze strany provozovatele kotelny. Nic nepodepíšeme a neodešleme,“ zdůrazňuje Václav Erben, místopředseda jednoho z deseti společenství vlastníků bytových jednotek. Lenoxa si stojí na svém a nehodlá ve svém avizovaném postupu ustoupit ani o krok.

Deník zaslal jejímu řediteli Janu Podolskému jedinou otázku, v níž ho zajímalo, zda je dodavatel tepla rozhodnut, pokud Dokští nepřistoupí na jejich podmínky, skutečně odpojit vodu. „Ano,“ lakonicky odpověděl Jan Podolský.

Žádají o pomoc město

Společenství vlastníků se obrátilo na starostu Doks Zdeňka Krenického s žádostí o pomoc. „Převzali jsme od nich dokumenty, které jsme obratem předali našemu právníkovi. Ten by měl přezkoumat veškerou korespondenci, jež probíhala mezi společenstvím vlastníků a Lenoxou. Na základě toho můžeme postupovat dál,“ říká Zdeněk Krenický.

Město Doksy má samo uzavřenou smlouvu s Lenoxou o dodávkách tepla do objektu radnice. A ani ono není spokojeno s výší cen, které si dodavatel tepla účtuje. „Kontaktovali jsme energetický regulační úřad s žádostí o přezkoumání stanovených cen,“ sděluje dokský starosta a dodává, že ač úřad urgovali, stále ještě nemají výsledek šetření.

Jednají, ale bezvýsledně

Minulý týden proběhla další ze schůzek mezi zástupci společenství vlastníků a ředitelem Lenoxy Janem Podolským. Během ní chtěli dokští odběratelé tepla oddálit termín podepsání dohody o narovnání do poloviny června, aby se všechna společenství bytových jednotek mohla dohodnout na jednotném postupu vůči Lenoxe.

„Ředitel kategoricky odmítl a trval na původně stanoveném datu,“ popisuje výsledek jednání Václav Erben a pokračuje: „Navíc veřejně prohlásil, že pokud do půlnoci desátého června nepošleme mailem dohodu o narovnání, po půlnoci okamžitě odpojují teplou vodu.“ Podle jeho slov je Lenoxa ochotná akceptovat i sms zprávu s vyjádřením, že Dokští přistupují na její podmínky.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY NAJDETE V PRAVÉM SLOUPKU

Příčinou sporu mezi Dokskými a libereckou Lenoxou je horentní výše záloh pro letošní rok na dodávky tepla a teplé vody ve výši 905 Kč/GJ, kvůli čemuž odmítli podepsat smlouvu s provozovatelem kotelny.

To, že zřejmě není vše v pořádku, potvrdila kontrola energetického regulačního úřadu týkající se přešetření výše předběžné ceny za loňský rok. Její závěr je jednoznačný. „Lenoxa nerespektuje závazný postup při tvorbě ceny tepelné energie a její kalkulace,“ píše se doslova ve zprávě ERÚ.