Na lehkou váhu si nedovolí brát dění v Novém Boru už nikdo. Policisté a představitelé radnice hledají cesty jak zajistit bezpečnost v ulicích města po víkendových útocích mladých Romů na své vrstevníky.

Kvůli incidentům svolal starosta Jaromír Dvořák na pondělí mimořádné jednání radních, jehož se zúčastnil i plukovník Petr Rajt, vedoucí územního odboru Česká Lípa Policie ČR. Výsledkem jednání je, že policisté v Novém Boru posílí o jednotky krajských kolegů. Trvalé navýšení stavu policistů je ale přes ministerstvo vnitra neprůchozí. Radní se kromě jiného dohodli, že se na nejbližším jednání budou zabývat zpřísněním vyhlášky o provozu výherních hracích automatů.

„Zvažujeme reorganizaci plánování služeb a posílení pořádkové služby Územního odboru Česká Lípa o krajské psovody nebo o policisty ze Služby cizinecké policie,“ informovala českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Ta doplnila, že vše chtějí zvládnout vlastními silami v rámci libereckého krajského ředitelství.

Konkrétní opatření ale budou známa ve středu. Záleží na dohodě mezi zástupci českolipské policie a krajské pořádkové policie, kteří se sešli v pondělí.
Situaci ve městě opět vyhrotily dva čerstvé útoky skupin mladých Romů. K prvnímu napadení došlo ve čtvrtek v podvečer v parku u městského kina.

Osmnáctiletý mladík tudy procházel se svojí o tři roky mladší kamarádkou, když na ně zaútočila parta mladistvých, mezi nimiž byly i dívky. Útočníci se rozdělili, chlapci si poddali mladíka, kterého srazili na zem a zkopali ho. Způsobili mu otřes mozku, zlomeninu nosu a mnohačetné rány na hlavě. Ušetřená nezůstala ani jeho kamarádka, které agresorky uštědřily rány do obličeje.

K druhé potyčce došlo v neděli kolem půl třetí ráno v Arnultovicích. Čtyři mladí Romové napadli dvacetiletého muže. Na něj nejprve pokřikovali, uráželi ho. Když si jich nevšímal, doběhli jej a srazili k zemi, kde ho mlátili pěstmi a kopali do něj. I mladý muž musel vyhledat lékaře a se zraněními se bude léčit dva týdny.

Oba případy řeší policisté jako výtržnictví, útočníkům hrozí maximálně dvouleté vězení. „Pachatele ještě nemáme, nikoho jsme neobvinili,“ řekla Baláková.

„V parku neútočili Romové, ale čtrnáctiletí kluci ze smíšeného manželství z Janova. Za napadením v Arnultovicích nejsou Romové od nás, byli cizí,“ řekl předseda Romské hospodářské rady ČR Miroslav Tancoš.

Lidé se bojí

Na druhý útok upozornila sama matka napadeného mladíka Andrea Červášková. Ta se rozhodla nemlčet. „Už mám dost toho, jak to v Boru vypadá. Mám strach, ale chci, aby ostatní rodiče nemlčeli a bránili své děti,“ prohlásila Červášková.

A lidé se v Novém Boru opravdu bojí. Dospělí mají strach nejen o své děti, ale i sami o sebe, po setmění se nikomu nechce ven. „Manžel mi už koupil pepřový sprej,“ řekla mladá maminka s kočárkem.

V pondělí se proto mimořádně sešli novoborští radní. „Řešili jsme nakolik je možné, aby v Novém Boru byli i zástupci ze speciální jednotky nebo koordinaci hlídek městské a státní policie, aby byla zajištěná bezpečnost v parku, který je středobodem problémů,“ řekl Dvořák.

Po téměř třech hodinách dospěli k dohodě, že policisté v Novém Boru posílí jedna krajská jednotka. Trvale vyšší počet policistů ale zřejmě s ohledem na situaci v policii nebude možné.

Pořádková jednotka byla na sever Čech vyslána již v létě v reakci na útoky Romů ze začátku srpna. Z Nového Boru, kde se později situace uklidnila, ale policie posily stáhla a soustředila se na města ve Šluknovském výběžku. Tam totiž byly problémy horší. Mluvčí policejního prezidia Jan Melša řekl, že opatření na Novoborsku neskončilo. Posily by se mohly vrátit, pokud to bude nutné. „Ovšem je potřeba zvážit, jestli skutečně došlo k ojedinělému útoku, nebo jestli tam eskaluje bezpečnostní situace,“ řekl. „Teď je to v rukou územního odboru Česká Lípa,“ dodal Melša.

Po lepší bezpečnosti ve městě lidé volají od srpna, kdy v místním baru napadla pětičlenná skupina Romů mačetami a obušky hosty. Brutálnímu útoku předcházel konflikt servírky, která po dvojici mladíků, jež chtěli hrát automaty, požadovala občanské průkazy. Výsledkem útoku byli tři vážně zranění hosté. Krvavý incident vyvolal shromáždění místních lidí a inicioval vznik petice za lepší bezpečnost ve městě. (pok)