Koupi areálu bývalé nemocnice Pod Holým vrchem zvažují českolipští zastupitelé. Nevyužívaný areál je v majetku soukromé osoby, která jej nabízí prostřednictvím realitní kanceláře. „O objekt zájem máme, ale bude to otázka ceny,“ shrnul místostarosta Jan Stejskal.

Město mělo o objekt zájem už před několika lety. Jak ale podotkla starostka Hana Moudrá, tehdy radnice nestihla podat žádost v termínu, a tak se tehdejší majitel – krajský úřad – rozhodl pro prodej. V září roku 2006 jej získala Gabriela Bezdíčková z České Lípy za sedm milionů korun. Deníku tehdy řekla, že má v plánu obnovit zde zdravotnický provoz.

„Připravujeme projekt na budoucí využití areálu bývalé nemocnice, potažmo léčebny pro dlouhodobě nemocné,“ řekla v září 2006 Gabriela Bezdíčková s tím, že má v plánu vybudovat zde moderní zdravotnické zařízení se speciální péčí. „Vzhledem k tomu, že zařízeních podobného druhu není mnoho a jejich kapacita mnohdy nestačí poptávce, věříme, že náš projekt bude úspěšný,“ dodala.

Objekt zůstal, jak byl

Jenže se nic nestalo, areál stále stojí tak, jak jej majitelka koupila. Život se do něj nevrátil a nyní jej nabízí Realitní kancelář Haupt za dvanáct milionů korun. Právě tuto cenu považuje místostarosta Jan Stejskal za přemrštěnou.

„Tuto lokalitu by město mělo vlastnit,“ předeslala Hana Moudrá. K budoucímu možnému využití říká, že by tu bylo sídlo městské policie, která by mimo jiné získala větší prostory pro kamerový systém. „Byla by tu i učebna pro základní školy a dopravní odbor, který by se sem přestěhoval z Arbesovy ulice.“

V ulici Pod Holým vrchem byla první českolipská veřejná nemocnice od r. 1892. Poslední léta sloužila jako LDN. Od července r. 2004 ji krajští zastupitelé svěřili do správy NsP, která koncem léta stejného roku přestěhovala všechny pacienty do budovy nemocnice s poliklinikou. V roce 2006 kraj areál prodal.