Novinkou pro letošní rok jsou ovocné marmelády a na farmářských trzích nezvyklé holandské sýry.

„Je pravda, že to není úplně lokální produkt, ale sýry jsou vyráběny na malých farmách v Nizozemí a všude zatím byly velice oblíbené. Přesto jsme jejich prodejce vzali prozatím jen na zkoušku," říká Libor Uhlík, organizátor českolipských farmářských trhů.

Velkou předností místních trhů je široká nabídka sadby přímo od producentů. Nabídka je patrně největší v kraji a prodejci se s cenami dostávají výrazně níže než velké řetězce. Navíc jsou schopni odborně poradit pěstitelům tak, aby byl výsledek co nejlepší.

Českolipské farmářské trhy se postupem let stále zlepšují. „První dva roky byly velice krušné, nějakou dobu trvalo, než si lidé zvykli a my dokázali přinést pestrou skladbu výrobků," říká o pořádání akce Libor Uhlík a dodává, že všechny návštěvníky srdečně zve, aby přišli okusit místní pohodovou atmosféru.

Každý čtvrtek od osmi ráno do jedné hodiny odpolední si budou moci Českolipané dopřát na zub pestrou nabídku pochutin od řezníka a uzenáře, mlékařky, sýrařů, zelinářů, pekařů a medařů. Dále okrášlit či zužitkovat svou zahradu prostřednictvím sadby, bylin, květin i okrasných keřů a kochat se výtvory dalších českých farmářů, výrobců všeho druhu a řemeslníků.