Zaměstnanci Crystalexu se bojí o své zaměstnání. Někteří se však bojí chodit i do práce. Mateřská společnost novoborského podniku Bohemia Crystalex Trading se topí v miliardových dluzích a požádala proto v rámci insolvenčního zákona o soudní ochranu před věřiteli.

Krach, bankrot, konkurz a propouštění. Taková slova se nyní mezi třinácti sty novoborskými zaměstnanci Crystalexu skloňují ve všech pádech.

Čím dál tím častěji se však začíná skloňovat i slovo strach a to nejen v souvislosti s naprostou nejistotou, ale opět i v souvislosti s výkonným ředitelem podniku Miroslavem Šebestou.

Vrátila se šikana?

„Pražské vedení má jiné starosti a ředitel není pod kontrolou. Vžil se s plnou vervou opět do pozice neomezeného vládce podniku a situace v podniku je tak skutečně napjatá,“ sdělil jeden ze zaměstnanců Crystalexu, který si z pochopitelných důvodů nepřeje zveřejnit své jméno. Redakce českolipského Deníku však jeho totožnost zná.

Téměř na denním pořádku jsou podle něj po necelém půlroce konflikty vyvolané maličkostmi stejně jako tomu bylo v dubnu, kdy novoborští skláři otevřeně mluvili o šikaně. „Mluví už o tom polovina fabriky,“ dozvídáme se.

O žádných velkých konfliktech vyvolaných jednáním výkonného ředitele šéf odborů nic neví. „Zatím se na mě žádný zaměstnanec s podobným problémem neobrátil,“ říká František Kuric.

O žádném incidentu netuší údajně ani samotný ředitel Miroslav Šebesta. „O ničem nevím a rozumní zaměstnanci také ne. Obraťte se na tiskového mluvčího. Nashledanou,“ taková byla reakce ředitele.

Informace Deníku jsou však úplně jiné. Jak šéf odborů, tak ředitel dobře vědí, kam naše dotazy směřovaly. „Už to tu vědí všichni. Po dnešním střetu s ředitelem byl na tom jeden z kolegů skutečně špatně. Celý den se tu mluvilo jen o tom,“ dozvěděli jsme se od důvěryhodného pracovníka podniku, jehož slova z dubna letošního roku potvrdil tehdy i předseda odborového svazu František Kuric.

Mluvčího společnosti Bohemia Crystalex Trading tato informace vzhledem k jeho současné vytíženosti vůbec nepotěšila. „Podle mých informací, které jsem si několikrát ověřoval, k ničemu podobnému nedošlo,“ sdělil Karel Samec s tím, že Bohemia Crystalex Trading nyní vyjednává o udržení výroby v klíčových podnicích, což je v současné době její prioritní úkol.
Informace si podle jeho slov ověřoval u výkonného ředitele.

Co se dělo v dubnu najdete v článku: ŠIKANUJE NÁS ŘEDITEL: Tvrdí skláři

Zaměstnancům chybí informace

„Máme přísný zákaz cokoli říkat,“ dozvídáme se také. To potvrzuje i fakt, že většina oslovených zaměstnanců vycházejících po směně z podniku pouze krčila rameny nebo sklopila hlavu a pokračovala v cestě.

Od hovornějších zaměstnanců jsme se ale dozvěděli, že zákaz cokoli říkat je možná úplně zbytečný. Řadoví pracovníci totiž žádné informace o dění v podniku nemají a říkat tak ve skutečnosti ani nic nemohou. Snad právě proto u nich převažují obavy z budoucnosti.
„Vůbec nevím, co s námi bude. Nikdo nám nic neřekne. Jediné informace, které máme, jsou ty z novin. Vedení mlčí nebo říká jen to, co se mu hodí,“ dozvídáme se.

Nic konkrétního se zaměstnanci dosud nedozvěděli ani od odborů. Bude se propouštět? Jsou peníze na mzdy? Tyto otázky si pokládají zaměstnanci a my jsme je položili předsedovi odborové organizace Crystalexu Františku Kuricovi.

„Nevím. Vše je nyní v jednání a mohu se pouze domnívat. Myslím si, že novoborský podnik by měl přežít. Odbyt na výrobky je zajištěný. Hromadné propouštění tedy neočekávám,“ říká František Kuric. Jsou to však jen jeho domněnky a i podle něj se může stát v podstatě cokoli. „Zda jsou peníze na výplaty, nevím. Pokud by nebyly, podaly by odbory na podnik návrh na konkurz,“ dodává.

Jeho slova potvrzuje i tisková mluvčí českolipského úřadu práce Marcela Ottová: „V tuto chvíli Crystalex neohlásil hromadné propouštění,“ řekla s tím, že již dlouhodobě monitorují situaci. „Rovněž nemáme zprávy o tom, že by Crystalex svým zaměstnancům dlužil za mzdy.“

Aktuální vývoj ve skupině Bohemia Crystalex Trading

Vedení společnosti Bohemia Crystalex Trading (BCT) zahájilo spolu s poradenskou společností PricewaterhouseCoopers analýzu současné situace jednotlivých výrobních závodů této sklářské skupiny. Analýza bude zpracována do pátku 26.9. Vedení BCT s ní následně seznámí syndikát věřitelských bank. Z analýzy by mělo vyplynout, které části skupiny jsou schopny dalšího rozvoje. Cílem je zachování výroby všech konkurenceschopných částí BCT. Do té doby nebude společnost komentovat jakékoli závěry o výhledu jednotlivých provozů.
Analýzu bude zpracovávat spolu s PwC nově jmenovaný výkonný ředitel skupiny Vlastimil Bažant. Ten bude také zároveň vést jednání s věřitelskými bankami. Vlastimil Bažant je v současné pozici od začátku září 2008, kdy postupně přebíral agendu od předchozího ředitele BCT Ivana Konečného (jeho působení v BCT končí ke konci září).
Vlastimil Bažant (37) je absolventem vysoké školy ekonomické v Praze. V letech 1994 -96 pracoval jako analytik ve skupině PPF. Od roku 1996 je pak jeho profesní dráha spojená s prostředím českých skláren. Ve Sklárnách Kavalier vykonával funkci finančního ředitele (1998 -2005, 96 -98 byl asistentem fin.ředitele). Od roku 2005 působil na pozici zástupce výkonného ředitele celé skupiny Bohemia Crystalex Trading.
Karel Samec, mluvčí BTC