VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Frýdlantu se vrátí Valdštejn

Frýdlant - Kontroverzní postava frýdlantského vojevůdce Albrechta z Valdštejna se už zanedlouho opět objeví na frýdlantském náměstí. Tentokrát v podobě sochy, která se sem vrátí po více než šedesáti letech.

26.8.2011
SDÍLEJ:

NÁMĚSTÍ T. G. MASARYKA VE FRÝDLANTU. Posledními úpravami prochází místo, kde bude nová kašna a podstavec pro sochu Valdštejna, postavy úzce spjaté s městem. Foto: Deník / Petr Šimr

Bronzovou sochu zhotovil v roce 1934 ve svém vídeňském ateliéru sochař Heinrich Scholz z Raspenavy. Do roku 1947 zdobila frýdlantské náměstí. Pak ale málem skončila ve šrotu.

Nyní prochází dílo rukama restaurátorů. Ti jej podle starosty města Frýdlantu Dana Ramzera opatřují speciálním nátěrem, který má odolat povětrnostním vlivům. Na náměstí bude slavnostně odhalena na konci září. „Součástí slavnosti bude vystoupení kapely Kryštof, ale také odborná konference o nejstarší historii města.

Kromě dalších odborníků na ní vystoupí i archeolog Petr Brestovanský ze Severočeského muzea, který pohovoří o významných objevech, které se uskutečnily právě jen díky archeologickému výzkumu. Ten šel ruku v ruce s regenerací památkové zóny Frýdlantu. „Na náměstí bude opticky vyznačeno, jak vypadalo v různých historických obdobích,“ zdůraznil už dříve archeolog Petr Brestovanský.

Frýdlant je od roku 1992 městskou památkovou zónou, a to především díky svému středověkému uspořádání, které se v nezměněné podobě zachovalo až do současnosti. Historicky cenné jsou i renesanční a barokní domy, které frýdlantské náměstí obklopují.

Přestavba trvala celých osm let

Radnice připravovala revitalizaci centra osm let. Po celou dobu, kdy byl připraven projekt, scházely ale peníze. Teprve předloni se městu podařilo uspět s žádostí o dotaci z Regionálního operačního programu a loni v dubnu mohly práce začít. Celá akce přijde zhruba na 40 milionů korun, město zaplatí 4,6 milionů, zbytek dají evropské a státní fondy.

Ještě na začátku loňského roku byla revitalizace náměstí největší investicí ve městě za posledních 15 let. Nápravy škod po loňské povodni tuto částku několikanásobné převýšily. V současné chvíli finišují na náměstí poslední přípravy, dokončuje se také instalace nové kašny.

Kašnu oživí také vodní hra

Kašna bude ozvláštněna příjemným relaxačním prvkem - vodní hrou zabudovanou přímo do dlažby náměstí. Rekonstrukce náměstí ale nebude jediným lákadlem k návštěvě města. „V příští turistické sezoně by mělo už být otevřeno i nové muzeum. To vznikne v nejstarší budově města. Původně se myslelo, že pochází z období vlády Redernů, ale archeologický průzkum ukázal, že je mnohem starší,“ prozradil starosta města.

Muzeum tak ukáže nejstarší historii města i jeho další rozvoj v průběhu staletí. Navíc byla přímo v budoucí expozici objevena unikátní, pět set let stará, chlebová pec. Právě tento nález by měl být stěžejním exponátem nového muzea.

„Rádi bychom, aby se v expozici objevily i některé technologické novinky, které umocní dojem návštěvníka. Je spousta takových možností, jako zařízení, které v místnosti připomene vůni pečícího se chleba,“ přiblížil starosta Dan Ramzer, na co se mohou návštěvníci Frýdlantu těšit už v příštím roce.
Ve venkovním prostoru frýdlantského muzea se mimo jiné plánuje například funkční replika pece a řada dalších zajímavostí, které ještě zvýší atraktivitu města, jež se den po dni probouzí znovu do krásy.

Autor: Jana Švecová

26.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení