Českolipští radní schválili podmínky pro vypsání veřejné zakázky na projektovou dokumentaci pro výběr dodavatele za zhruba tři miliony korun. Tendr na vlastní obnovu Jiráskova divadla by radnice chtěla vyhlásit na podzim příštího roku.

Samotnému zahájení stavebních prací ale musí, kvůli organizačně a technologicky náročné rekonstrukci, předcházet zpracování projektové dokumentace pro provádění stavby. Ta bude nejen detailně řešit stavební konstrukce, ale i vybavení interiérů.

„Předpokládaná cena zakázky je přes tři miliony korun. Očekáváme však, že se nám soutěží podaří cenu snížit,“ řekla starostka České Lípy Hana Moudrá.
Rekonstrukce Jiráskova divadla dostala zelenou předloni v květnu. Tehdy zastupitelé zvažovali dvě varianty: opravu stávajícího divadla nebo stavbu nového. Druhá varianta by ale vyšla až na 400 milionů korun a radnici se pro svůj záměr nepodařilo získat dotace. Volba tak padla na kompletní opravu divadla, jež do 30. let 20. století sloužilo jako tělocvična.

V nové podobě se počítá mimo jiné s hlavním vchodem z Panské ulice, novým krytým průchodem mezi Panskou a Jiráskovou ulicí. Proměnit se má i interiér divadla. Vzniknout tu mají kavárny či galerie. Rekonstrukcí se sice o něco sníží kapacita sálu, ale vyvážit to má vyšší komfort pro diváky. Podle odhadů se náklady na rekonstrukci budou pohybovat kolem 110 milionů korun.

„Pokud půjde vše dobře, mohlo by příští rok na jaře proběhnout výběrové řízení na dodavatele stavby a na podzim zahájit rekonstrukci divadla, aby postihla jen jednu divadelní sezonu,“ dodala Hana Moudrá.