Už po prázdninách mohou usednout do lavic senioři z Kamenického Šenova. Zatím však o studium na Virtuální Univerzitě třetího věku projevili zájem jen tři, k otevření prvního semestru je jich potřeba aspoň sedm.
„Oslovili jsme s nabídkou vedoucí pečovatelského domu i klub důchodců, výzvu jsme rovněž zveřejnili ve zpravodaji," řekla Deníku vedoucí Kulturního, literárního a vzdělávacího centra v Kamenickém Šenově Klára Machová s tím, že studenty v pokročilém věku shání už od prosince.
Ke studiu se mohou přihlásit osoby se statutem důchodce, invalidní důchodci bez rozdílu věku a nezaměstnaní starší 50 let. „Každý si musí podat písemnou přihlášku a zaplatit studijní poplatek. První semestr obsahuje pouze čtyři přednášky a stojí 150 korun, další semestry pak už obsahují vždy šest přednášek a stojí 200 či 300 korun dle tématu kurzu," říká Machová.
Knihovna jako aula
Výuka by podle ní probíhala v přednáškovém sále nad městskou knihovnou. Systém výuky je založen na předem natočených přednáškách vysokoškolskými lektory, které by se promítaly jednou za 14 dní. Přednáška podle Machové zabere zhruba hodinu a půl.
Univerzita třetího věkuStudia se mohou účastnit posluchači se statutem důchodce invalidní důchodci bez rozdílu věku, osoby starší 50 let (v době studia nezaměstnaní).
V průběhu semestru jednou za 14 dní probíhá společná výuka, výukové materiály ke kurzu jsou studentům kdykoli přístupné přes internet, každý kurz obsahuje šest vyučovacích videopřednášek.
Zájemci o studium v Kamenickém Šenově se mohou hlásit na telefonním čísle 487 712 024 nebo na e-mailu machova@kamenicky-senov.cz
„Po každé přednášce vypracují senioři nejprve společně, poté samostatně test. S výsledkem samostatného testu je seznámen pouze dotyčný a výsledek není relevantní pro absolvování kurzu," dodává Machová.
Podmínky pro úspěšné absolvování půlročního semestru je účast na společných přednáškách, samostatně vypracovaný test z každé přednášky a samostatně vypracovaný závěrečný test. „Po splnění podmínek obdrží student na závěrečném semináři pamětní list. Pokud absolvuje šest semestrů, je pozván na slavnostní promoci do auly České zemědělské univerzity v Praze," informuje Klára Machová.
Živá diskuze
Letos v lednu otevřeli Virtuální Univerzitu třetího věku v Mimoni a podle Heleny Jakešové, vedoucí odboru kultury Městského úřadu Mimoň, která přednášky vede, si studium senioři pochvalují. „Baví je to. Senioři si vybrali ke studiu etiku a po každé přednášce se strhne živá diskuze," říká Jakešová s tím, že nyní na přednášky dochází jedenáct studentů nejen z Mimoně.
Po úvodním kurzu astronomie si účastníci mohli společně vybrat z šestnácti oborů, kterému se budou dál věnovat. A zvolili etiku. Nyní jsou v polovině semestru, který skončí v závěru dubna. Poté čeká studenty akademické zkouškové období a další kurz by měli v Mimoni otevřít na podzim.