Legiovlak je ambiciózní projekt Československé obce legionářské, která si předsevzala vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace československých legií. Vlak začal před pěti lety křižovat celou republiku, navštívil i Slovensko a jeho putování končí v letošním roce.

„Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů,“ popsal speciální soupravu mluvčí Československé obce legionářské Miloš Borovička.

Po vstupu do vagonů se návštěvníkům naskytne pohled na věrnou rekonstrukci vybavení, originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii legií. Nechybí ani samotní legionáři v dobových stejnokrojích. „Je to hezky zpracovaná ukázka doby. Nechybí důstojníkova ložnice či pošta. Synovi se líbilo dobové oblečení, dceru zase zaujal nemocniční vagon,“ popsala dojmy z návštěvy Tereza Černá z České Lípy.

V letech 2011 až 2015 zakoupila Československá obec legionářská celkem 13 vyřazených historických vagonů. Jeden z plošinových vozů dlouhodobě zapůjčily České dráhy a kovářský vagon zrekonstruovala a dodala slovenská strana v čele s Nadáciou Milana Rastislava Štefánika a Klubom historickej techniky RD Zvolen. „Aktuálně Legiovlak tvoří čtrnáct vagonů a jen v letech 2014 až 2018 ho navštívilo 600 tisíc zájemců,“ doplnil Miloš Borovička.

I když většina opatření spjatá s koronavirem už byla zrušena, prosí pořadatelé návštěvníky historické soupravy o ohleduplnost.

„V rámci celé expozice vlakové soupravy budou bezpečnostní opatření v podobě dezinfekce rukou před vstupem do expozice, dodržování odstupů ve vzdálenosti dva metry a stanovili jsme maximální kapacitu návštěvníků v jednom okamžiku,“ připomněl Miloš Borovička.

Na severu Čech měli možnost letos zhlédnout expozici obyvatelé Žatce, Loun, Lovosic a Děčína. Z České Lípy vyrazí vlak do Mnichova Hradiště a svou pouť ukončí ve Zruči nad Sázavou. „Jsem už v důchodu, ale historie mě nepřestala zajímat. Zrovna moderní dějiny patří mezi mé oblíbené období a rozhodně si najdu čas na návštěvu vlaku,“ řekl Milan Vykoukal.

Legiovlak je součástí projektu Legie 100, jehož cílem je připomenout zásadní historické zásluhy československých legionářů. „Měl by napomoci posílit národní uvědomění a národní hrdost, jakož i zvýšit prestiž České republiky. Legionáři nasazovali své životy nejen na frontách první světové války a po ní, ale významnou měrou se podíleli i na aktivním odporu proti německým okupantům v průběhu druhé světové války,“ podotkl Borovička.

Organizátoři nezapomínají ani na školy, pro které je během školního roku připravena možnost komentované exkurze legionářské soupravy. Exkurzi provedou průvodci v replikách legionářských stejnokrojů, kteří také odpoví na případné dotazy. Pro žáky jsou v rámci expozice připraveny pracovní listy a další materiály.