Před vchodem stojí závodní motokáry. Takové, jaké se běžně prohánějí při velkých soutěžích na autodromech. Takové, u kterých musí každá klučičí závodní duše zaplesat. I takovým útokem na city se od včerejška v České Lípě předhánějí střední i vyšší odborné školy a učiliště kvůli získání zájmu potenciálních budoucích studentů.
V prostorách Střední odborné školy a učiliště v ulici 28. října v České Lípě začala už devatenáctá Burza škol Quo vadis? Aby si člověk uvědomil, že je to akce, která má opravdu smysl a je na svém místě, stačí udělat jen krok dovnitř. Nic víc. Už od vchodu je totiž jasné, že tady to žije a pulzuje, jako kdyby to nebyla burza škol, ale cenných papírů.
Svůj stánek a s ním své vyslance poslaly do České Lípy školy z Varnsdorfu, Děčína, Liberce, Litoměřic, Mladé Boleslavi, ale školáky tu láká i Střední policejní škola Ministerstva vnitra z Prahy. Velký prostor hned v první místnosti zaujímá například Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola a Střední odborná škola služeb a cestovního ruchu z Varnsdorfu. Ta vyslala do Lípy mimo jiné akademického malíře a sklářského výtvarníka Stanislava Honzíka.
Umělec a pedagog, který v Novém Boru přivedl k práci se sklem třeba Michaelu Tomiškovou, laureátku ocenění Designér roku, nebo její vrstevnici a další známou mladou designérku Kláru Šumovou, z novoborské „školy sklářů" odešel. Teď ve Varnsdorfu vyučuje maturitní obor grafický design.
Stáže v zahraničí
„Zaměřujeme se na široké spektrum činností, děláme užitou grafiku, webdesign, předtiskovou přípravu, reklamní aktivity. Připravujeme kreativní koncepty pro propagaci a PR," popisuje zapáleně Honzík, žák slavného Stanislava Libenského. Zájemci za ním mohou vyrazit ještě 20. listopadu na Den otevřených dveří do Varnsdorfu. Velká varnsdorfská škola nabízí také obory služeb a cestovního ruchu, ale také umělecké obory jako třeba vlásenkář a maskér.
Aby nedošlo k omylu: školy z České Lípy a Českolipska na Burze škol pochopitelně nechybějí. Třeba českolipská Obchodní akademie vyslala na první den dvoudenní burzy sympaticky přímo svého ředitele. „Lákám budoucí studenty třeba na nový obor Právní asistent nebo vloni otevřený obor Jazykové lyceum, kde se vyučují tři cizí jazyky," popsal šéf školy Rostislav Lád.
„Upozorňuji také na možnosti absolvování stáží v zahraničí. Vloni vyjelo šedesát našich studentů do anglicky mluvících zemí, navíc spolupracujeme s agenturou, zajišťující stáže v Londýně na úřadech, v hotelích, na letišti. Jde o program dotovaný Evropskou unií."
Pistole i obušky
Nový obor, Sociální činnost, nabízí například Gymnázium Mimoň. Českolipská „průmka" poprvé neláká zájemce na parádně vypadající dopravní systém semaforů, ale tentokrát je u jejich stánku vidět sestava, postavená evidentně ze stavebnice Merkur.
Mezi vším studijním shonem je možné vidět názorné ukázky masérství, gastronomie (u stánku Euroškoly se tradičně flambují palačinky) i bojových umění. Takže, světe div se, na burze škol nechybějí ani obušky nebo makety pistolí.
Naštěstí je tu ta pražská policejní škola, ta by to možná při nejhorším srovnala. Mimochodem láká především na obor Bezpečnostně právní činnost, na kterém se vyučuje Právo, Kontrola kriminality, Psychologie, ale i Střelecká příprava.