Nejen pískovcový a borový Máchův kraj nebo nepoznamenané Ralsko. Cyklistům a milovníkům vyjížděk na kole se letos ještě víc otevře také severní část Českolipska Lužické hory.

Nový Bor totiž vyjednal s krajskou organizací Korid LK speciální cyklobusy, které budou o víkendech vozit do hor turisty a především cykloturisty. Pro turistiku jde o významný počin. Novoborsko se totiž potýká s velmi slabou dopravní obslužností, která jinak větší rozmach turistiky blokuje.

„Cykloturistika je v současnosti velmi populární, proto jsme v této souvislosti jednali se společností Korid LK, která koordinuje veřejnou dopravu v Libereckém kraji, a to o možnosti zavedení cyklobusů na trasu do Lužických hor," popsal motivaci starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Celá řada cyklotras

Jednání s Koridem bylo úspěšné. Díky iniciativě Nového Boru se teď mohou cyklisté jednodušeji dostat do Lužických hor. „Výletníkům na kolech se v Novém Boru a okolí nabízí řada cyklotras, z nichž některé jsou propojené i s těmi v sousedním Německu," doplnil starosta.

Z cílové destinace cyklobusů Krompachu vedou cyklostezky do všech stran. Dojet je odtud možné na nejvyšší hory Lužických hor Luž a Hvozd, k přehradě Naděje nebo k ledové jeskyni se stejným názvem, na německé straně pak také do Rybinu, Jonsdorfu či Lückendorfu.

Kolo není podmínka

Podle informací společnosti Korid LK budou cyklobusy jezdit ve zkušebním provozu od 9. června do 1. září na trase Nový Bor Cvikov Krompach a zpět, a to v sobotu v 10,10 hodin a 16,10 hodin; v neděli v 10,10 hodin z Nového Boru (aut.nádraží); zpět z Krompachu pak v sobotu v 11,10 hodin a 16,50 hodin a v neděli v 11,10 hodin.

Nástup a výstup se plánuje na všech pravidelných zastávkách. Přesný jízdní řád se ale zatím ještě připravuje. Cyklobus nebude jen pro cyklisty, svézt se s ním mohou i běžní cestující nebo třeba pěší turisté. „Přeprava jízdního kola není podmínkou. Bude se totiž jednat o standardní autobus s připojeným vlekem o kapacitě k umístění až 30 jízdních kol," informovala novoborská radnice.

Už od května jezdí z Liberce a Jablonce pro zájemce cyklobusy do Jizerských hor.

Cyklobusy do Lužických hor

- budou jezdit od 9. června do 1. září na trase Nový Bor - Cvikov - Krompach a zpět

- časy odjezdů z Nového Boru:

sobota: 10.10 a 16.10 hod.

neděle: 10.10 hod.

- časy odjezdů z Krompachu

sobota: 11.10 a 16.50 hod.

neděle: 11.10 hod.

- půjde o klasické autobusy s vlekem pro 30 kol