Čtrnáct dnů šlapala téměř pět set kilometrů dlouhou cestu, kterou se v roce 1945 prodírala na svobodu pětice žen z Lidic při útěku z transportu smrti.Včera Milena Městecká z Kladna dorazila do Nového Boru.

Konec svého unikátního pochodu, který ve jménu lidických žen šla už potřetí, naplánovala na 22. květen den, kdy lidické ženy došly do Nového Boru a byly osvobozeny jednotkami československé armády.

Městecká vyrazila 8. května z místa někdejšího lágru v Ravensbrücku. Cestou se k ní třeba jen na jednu etapu přidávali další lidé, a to i na německém území. Do Boru včera dorazila se skupinou sedmi lidí. „Nejvíc mě těší právě to, kolik se ke mně přidalo lidí, zase více než minulý rok," uvedla.

Kromě toho, že přesně kopíruje trasu, kterou ušly lidické ženy, tak také spí jako ony. „Vždy tam, kam dojdu. V lese i v polích," říká. Šest nocí spala úplně „pod širákem", během dalších nocí se přikrývala jen celtou. Stan s sebou nenosí.

Ve skupině sedmi lidí, kteří včera dorazili až k lípě svobody v parku u novoborského kina, byly také dvě ženy, jejichž babičky patří mezi takzvané „lidické děti", jež byly po vypálení vsi odtrženy od svých matek.

Jednou z nich je Kateřina Hládková, která ušla v rámci pochodu posledních třicet kilometrů dlouhou etapu z Krásné Lípy až do Nového Boru. Její babička Emilie Chválová vyrůstala v Lidicích jako sirotek, vychovával ji její strýc a teta. Při zátahu na Lidice ale strýce nacisté zastřelili a tetu odvlekli stejně jako další lidické ženy do Ravensbrücku.

Potomci v Boru

Příběh Emilie Chválové, kterou po vypálení Lidic vychovávala „náhradní" rodina v Německu, už před mnoha lety zaujal také filmaře. Antonín Moskalyk o ní natočil film Kukačka v temném lese.

Včera se tak osud děvčete z Lidic probil díky její vnučce Kateřině až do Nového Boru. Smutné je, že paní Chválová před rokem a půl zemřela.

Všechny účastníky pochodu přivítal včera v Novém Boru Antonín Nešpor z Lidic, jehož maminka Anna Kohlíčková i babička Marie Kohlíčková byly mezi pěticí žen, které na prahu smrti došly 22. května 1945 do tehdejšího Boru u České Lípy. Tady je zachránili vojáci.

Pět žen z Lidic a cesta za svobodou

close Kresba pětice žen vznikla před několika lety podle fotografie pořízené krátce po válce během první lidické tryzny. zoom_in - 27. 4. 1945 z Ravensbrücku vychází transport vězněných žen na pochod smrti.

- Během nočního odpočinku v lese u Wesenbergu zastihuje jednu skupinu transportu letecký nálet. Ve zmatku se podaří uniknout pěti ženám, pocházejícím z Lidic - Marii Kohlíčkové, její snaše Anně Kohlíčkové, Marii Zelenkové, Anně Hroníkové a její dceři Miloslavě Hroníkové.

- 22. 5. 1945 po cestě dlouhé 450 kilometrů přicházejí lidické ženy do dnešního Nového Boru, kde se jich ujmou vojáci. Poskytnou jim pomoc a vypraví je na cestu „domů". Tedy tam, kde bývaly Lidice.

- Žádná z pětice žen už dnes nežije, poslední zemřela v roce 2007.

- Kresba pětice žen vznikla před několika lety podle fotografie pořízené krátce po válce během první lidické tryzny.