Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do první třídy se v České Lípě chystá 400 dětí

Českolipsko - Na Českolipsku začaly zápisy do prvních tříd, v Novém Boru nebo Kravařích už nové prvňáky přijali. Letos bude prvňáků víc než vloni.

24.1.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Je to trochu jako rezervace letenek na dosud nepoznanou cestu za poznáním a úplně novým dobrodružstvím. I tak by si v těchto dnech mohly připadat děti narozené od 1. 9. 2006 do 31. 8. 2007.

Na Českolipsku začaly zápisy dětí do prvních tříd. Od září se novými prvňáky stanou právě děti z ročníku 2006/07. Do desítek škol na Českolipsku jich půjde necelá tisícovka. Jen v České Lípě to bude zhruba 400 dětí. V celé republice se do první třídy chystá podle odhadů ministerstva školství 140 tisíc dětí, o osm tisíc více než vloni.

I na Českolipsku se očekává lehký nárůst, i když zřejmě nepůjde o žádný veleskok v počtech. Ale že jde o silnější ročník už zaznamenaly i docela malé školy.

Rezervace přes web

„Oproti loňsku máme letos určitě nárůst a jsme za to moc rádi," říká Jiřina Jelínková, ředitelka malé školy v Novém Boru Arnultovicích. „K zápisu letos přišlo pětadvacet dětí a jedno ještě přijde na dodatečný termín, přičemž u šesti z nich budou rodiče žádat o odklad. Takže bychom měli mít třídu s dvaceti dětmi, v současné první třídě jich přitom máme patnáct."

Nový Bor je jedno z mála měst a obcí na Českolipsku, kde už zápisy do prvních tříd proběhly. Přesný počet, kolik do zdejších tří škol nastoupí dětí, ale zatím není k dispozici, protože budou probíhat ještě dodatečné zápisy. Předběžně to vypadá na zhruba 160 nových prvňáků.

Na základní škole U Lesa v Novém Boru dokonce v září otevřou tři třídy pro prvňáky. „Ještě bude dodatečný zápis, ale předběžně to vypadá, že bychom zapsali 75 dětí, z toho bude deset odkladů. Takže budeme mít kolem pětašedesáti prvňáků, což je přibližně stejné jako vloni," uvedla Iva Režová, zástupkyně ředitele pro I. stupeň na novoborské škole U Lesa.

Škola už druhým rokem rodičům nabízí, aby si přes internet rezervovali čas zápisu. „Nemůžeme si to vynachválit a máme na to hodně pozitivní ohlasy od rodičů. Letos jsme nabídku ještě rozšířili. Velké fronty jsme díky tomu odbourali a rodiče s dětmi nemuseli nervózně čekat, až na ně přijde řada," doplnila Iva Režová.

V novoborské škole na Náměstí Míru zase budoucí prvňáčky vítaly děti z vyšších ročníků v pohádkovém oblečení. Na chodbách školy si pak všichni společně mohli zahrát různé hry sportovní i vědomostní. „Příští týden nás ještě čeká dodatečný zápis. Zatím máme třiašedesát zapsaných dětí a osm odkladů," uvedla ředitelka školy Zuzana Tomsová.

Za odklad se platí

Podle celostátních statistik každoročně rodiče více než pětiny dětí požádají o odklad docházky. Od letoška ale platí novela, podle níž má dítě nárok jen na jeden rok bezplatné docházky do školky. Zůstal tak jen poslední řádný rok ve školce zdarma. Pokud dítě docházku o další rok prodlužuje, musí rodiče začít platit standardní poplatky za školku.

ZÁPISY DO 1. TŘÍD

ZŠ Cvikov - 7.2. od 14 do 17 hodin a 8.2. od 13.30 do 16 hodin

Základky V České Lípě - 8.2. od 14 do 18 hodin

ZŠ Doksy - 6.2. od 15 do 18 hodin

ZŠ Dubá - 7.2. února od 13 do 18 hodin

ZŠ Kamenický Šenov - 24. a 25.1. od 14 do 18 hodin

ZŠ Stráž pod Ralskem - 12. a 14.2. od 14 do 16 hodin

ZŠ Zákupy - 6.2. od 14 do 17 hodin

ZŠ Žandov - 7.2. od 15 do 18 hodin

Kde už zápisy proběhly: Základky v Novém Boru (Náměstí, U Lesa, Arnultovice), ZŠ Kravaře, ZŠ Mimoň - Mírová, ZŠ Ralsko - Kuřívody

Autor: Michael Polák

24.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Unikátního provedení avantgardní skladby Harlekýn pro sólový klarinet, jejímž autorem je německý skladatel Karlheinz Stockhausen se ujme vynikající klarinetista Karel Dohnal.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Českolipský deník.

KRÁTCE: Na cyklostezku si v Ralsku ještě počkají. Centrum Lípy je rozkopané

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Výsledkový servis nejen z fotbalu

Českolipsko /FOTOGALERIE ZE STRÁŽE/ - Přinášíme tradiční výsledkový servis ze sportovních utkání různých soutěží, jež se odehrály o víkendu.

Nemocnice plánuje nákladné investiční akce. Hledá podporu u obcí

Česká Lípa – Českolipská nemocnice plánuje nákladné investiční akce, nad jejichž rámec chystá změny na porodním oddělení. Žádá o podporu i starosty.

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení