Další důkaz. Vzestup sklářského odvětví a jakési „zmrtvýchvstání" sklářské umprumky v Kamenickém Šenově má další potvrzení. Do Kamenického Šenova se po vynucené šestileté pauze vrací Mezinárodní sympozium rytého skla.

Společně ho od 15. do 21. září budou organizovat Sdružení sympozia rytého skla v Kamenickém Šenově ve spolupráci s městem Kamenický Šenov, Sklářským muzeem, Střední uměleckoprůmyslovou školou sklářskou a Českou sklářskou společností.

Spojilo se přání a dobrá vůle města

Návratu sympozia, které se v Kamenickém Šenově uskutečnilo naposledy v roce 2008, pomohlo uklidnění situace okolo střední umělecko-průmyslové školy (kterou chtělo bývalé vedení Libereckého kraje v rámci optimalizace zrušit a její žáky převést do Nového Boru).

„Jedním z důvodů, že se sympozium může konat, je fakt, že díky šenovské sklářské škole máme dobré zázemí. To třeba v minulých letech nebylo nikde zaručeno," potvrzuje Jaroslav Polanecký, předseda Sdružení sympozia rytého skla.

Hlavní důvod návratu sympozia vidí ale Polanecký v tom, že samo město Kamenický Šenov začalo cítit potřebu, aby sympozium znovu oživlo a vrátilo se.

Pátý ročník Mezinárodního sympozia rytého skla (ze kterého pochází zobrazené snímky) v roce 2008 byl zatím posledním.„Kromě aktivit sklářské školy nebo sklářského muzea to pomalu vypadá, že se v Kamenickém Šenově nic neděje, proto od města vyšel impulz, že se chce zviditelnit a dát najevo, že stojí za institucemi, které spravuje, což je muzeum, a za školou, která sice není jeho, ale je pro město dost důležitou institucí," vysvětlil Jaroslav Polanecký. „Sympozium se proto koná díky tomu, že se spojily dobrá vůle města a přání města. Je to důležité i pro nás z přípravného výboru. Víme, že máme zastání a zázemí."

Sympozium potrvá týden. Společně při autorské tvorbě ho stráví výtvarníci, rytci a studenti z několika zemí světa. K účasti bylo vybráno 22 tvůrců. Sedm jich je z Česka, sedm ze zahraničí a dalších osm organizátoři vybrali z řad studentů.

„Především jsme chtěli, aby to byli lidé, kteří mají vztah k rytému sklu. To bylo základní kritérium. Sklářských výtvarníků jsou stovky, ale ryté sklo je exkluzivní technika a my jsme chtěli pozvat rytce, kteří mají k tomu oboru co říci," nastínil Polanecký. Ve výběru přitom podle něj nerozhodovalo jen renomé umělců, ale také to, jestli k rytému sklu přistupují nějak jinak, odlišně, svébytně.

Součástí programu sympozia budou také návštěvy sklářských firem, ateliérů a domácích dílen. Pro veřejnost proběhne sklářský jarmark, dny otevřených dveří ve Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské a v Preciose-Lustry v Kamenickém Šenově, autorské prezentace, výstavy prací účastníků letošního sympozia a výběr prací z prvního až pátého ročníku sympozia ve sklářském muzeu.