Pětasedmdesátiletý umělec, jehož díla jsou v řadě domácích i zahraničích muzeí, zdobí soukromé sbírky a jehož vázu má doma i automobilový závodník Valentino Rossi, vstoupí do Síně slávy sklářského sympozia. Hold dílu Jiřího Šuhájka vzdává i vizuál letošního IGS, pro jehož zpracování si grafické studio Revolta vypůjčilo jeho Ferdoraje.

„To, že volba padla právě na Jiřího Šuhájka, není jistě žádným překvapením. Neodmyslitelně patří ke světovému fóru skla, neboť jeho jméno se mezi účastníky IGS vyskytuje se železnou pravidelností od samého počátku jeho trvání,“ říká za pořadatelský tým IGS Alena Forgáčová.

Pocty se mu dostane během slavnostního zahájení sympozia v městském divadle v Novém Boru ve čtvrtek 4. října. I když je zahájení z kapacitních důvodů určené pouze pozvaným hostům, nepřijde veřejnost zkrátka. Vstup sklářské legendy do Síně slávy jim zprostředkuje videomapping, který po setmění zcela promění tvář městského divadla a bude doplněný o doprovodný program žonglérů a artistů skupiny Amanitas Fire a ohňostroj. Kromě toho budou mít zájemci příležitost k Setkání s hvězdou na huti novoborské sklářské školy již ve čtvrtek odpoledne. Sklářská škola v Kamenickém Šenově pak vystaví školní práce Jiřího Šuhájka, který je jejím absolventem.

Díla z IGS jsou po skončení tradičně k vidění ve Sklářském muzeu v Novém Boru.
Na sklářský festival v Novém Boru dorazí umělci až z Japonska

Síň slávy je součástí sympozia teprve od minulého ročníku roku v roce 2015. Jako první do ní byli uvedeni manželé Miluše a René Roubíčkovi.

Tradici Mezinárodního sklářského sympozia položila novoborská sklárna Crystalex. Ta v roce 1982 poprvé pozvala do svých provozů výtvarníky a designéry z celého světa, aby za asistence místních sklářů zrealizovali své nápady. V tříletých intervalech se v Novém Boru scházejí čeští a zahraniční špičkoví sklářští výtvarníci doposud. Před zraky odborné i laické veřejnosti společně se sklářskými řemeslníky předvádí své umění.

V průběhu let zavítaly na sympozia stovky umělců a řada z nich se opakovaně vrací. Mezinárodní sklářské sympozium se stalo světovým unikátem, prestižní záležitostí, symbolem setkávání, tvůrčí práce a nových možností práce se sklem.

Pořadatelství se od roku 2009 ujalo město Nový Bor. To si jako hlavní pořadatel od setkání výtvarníků z celého světa slibuje, že i letošní IGS bude pro celý svět signálem, že Nový Bor je místem, kde sklářská výroba a umění jsou stále živým, vůdčím a originálním fenoménem.

Jiří Šuhájek
- Narodil se 14. dubna 1943 v Pardubicích. Žije a pracuje v Praze.
- Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze absolvoval v roce 1971 v ateliéru profesora Stanislava Libenského.
- Šuhájkova volná tvorba a design jsou doma i ve světě vysoce uznávané, což dokládají jak ocenění z prestižních akcí v zahraničí, tak i řada hlavních cen za design od Ministerstva průmyslu i Design centra ČR. Má za sebou bezpočet výstav a svým dílem je zastoupený v uměleckých sbírkách významných galerií a muzeí od Anglie přes USA až třeba po Japonsko.