Čtrnáct pohárů, čtrnáct hejtmanů, čtrnáct vítězných škol. Tak zní ústřední slogan nového projektu Asociace amatérských sportů České republiky (AAS ČR), který nese název Hejtmanův pohár.

Soutěž, která bude probíhat ve všech krajích České republiky, odstartuje se začátkem nového roku. Pořadatelé ji minulý týden oficiálně představili na Základní škole 28. října v České Lípě. Vše navíc za přítomnosti jedné z největších nadějí českého sportu Jiřího Prskavce.

Unifikovaná soutěžní dráha a moderní aplikace. To jsou dva základní stavební kameny Hejtmanova poháru, soutěže pro všechny základní školy a nižší gymnázia. Pevně stanovená dráha umožňuje, že podstatu celé soutěže je možné postavit v každé tělocvičně.

Pohár a odměna

„Díky využívání moderní aplikace zase neexistuje žádný pevný harmonogram, na který by bylo nutné se vázat. Každá škola se tak může zapojit ve chvíli, kdy jí to nejvíce vyhovuje. Hejtmanův pohár nabízí např. zajímavou náplň pro hodiny tělesný výchovy nebo sportovní kroužky," říká Jakub Molnár, výkonný ředitel AAS ČR. Hlavním lákadlem pro školy je titul nejlepší krajské školy, originální pohár a finanční odměna 10 000 Kč.

Přesně tyto informace organizátoři odtajnili ve čtvrtek na speciálním sportovním dnu v České Lípě. O zábavu se přitom staral především dvojnásobný mistr Evropy a vicemistr světa ve vodním slalomu Jiří Prskavec, který se s bravurou popasoval s rolí čestného hosta motivujícího děti k pohybu.

Jdeme na to!

„Víte, co je důležité před sportováním?" sondoval při zahájení nadějný český sportovec znalosti natěšených žáků. „Jasně že pořádná rozcvička, tak si každý najděte místo a jdeme na to!" potvrzoval úspěšný kajakář ostýchavé výkřiky z řad dětí a bez otálení je vyzval k rozcvičce, kterou si vzal na starost. Před tím ještě žákům hostující školy vyprávěl o tom, proč vůbec sportuje a jaké jsou jeho zatím největší sportovní zážitky, mezi které zařadil domácí mistrovství světa v Tróji a Letní olympijské hry mládeže z roku 2010.

Soutěž, která bude probíhat ve všech krajích České republiky, odstartuje se začátkem nového roku. Pořadatelé ji minulý týden oficiálně představili na Základní škole 28. října v České Lípě. Po rozcvičce už následovalo odtajnění dráhy, ve které se v Hejtmanově poháru bude soutěžit. Trať postavená na principech opičí dráhy, která během krátké chvíle prověří sportovní nadání soutěžících, tak přesně taková je soutěžní dráha.

Desítky autogramů

Jirka Prskavec byl vůbec prvním, kdo dráhu vyzkoušel. Pro jistotu si ji dal hned dvakrát! „Počkat, tam je i hod na koš? Tak to bude zajímavý," zkoumal s úsměvem před svým startem nástupce Vávry Hradílka. Obavy byly zbytečné, Jirka na trati prokázal, že je vážně talent!

Poté už přišla řada na více než sto žáků z hostující školy, kteří se doslova předháněli ve svých výkonech. Ti, kdo zrovna nesoutěžili, si mohli v doprovodném programu vyzkoušet první pomoc nebo jízdu na koloběžce.

Nechyběla ani autogramiáda Jiřího Prskavce, který rozdané autogramy jen těžko stíhal počítat.

Nervydrásající souboje nakonec vyústily v následující umístění. Vítězové se mohli radovat z poukázky na nákup do obchodu Hervis v hodnotě 500 Kč. Ceny předával kdo jiný než Jiří Prskavec a také ředitel českolipské školy Libor Šmejda.