„Zatéká do objektu, je v něm vysoká vlhkost a některé prvky jsou nefunkční,“ sdělil Lukáš Michvot z odboru rozvoje města. Mezi závadami, které jsou na první pohled viditelné, je například zkroucená vstupní prosklená stěna. Tu vlhko tak nabobtnalo, že v podstatě dveře nejdou pořádně zavřít. „Zhotovitel vadu uznal a shání dodavatele, který zvládne technicky náročnou výrobu stěnu tak, aby se problém již neopakoval,“ řekl Lukáš Michvot.

Na náklady zhotovitele je již opravené řídící relé, které zajišťuje vyhřívání žlabu a jeho odtoků. Kvůli jeho poruše došlo k ucpání střešních výtoků ve žlabu a následnému přetečení vody, která prosákla do horních prostor objektu.

Policie, ilustrační foto
Zkolaboval za volantem. Pomohli mu policisté z Doks

Kvůli abnormální vlhkosti, která působila velké problémy již při samotné rekonstrukci smuteční síně, schválili radní města nový systém péče o objekt. „Abychom měli lepší kontrolu nad údržbou, půjdou náklady za vytápění a elektrickou energii za městem a nikoliv za nájemcem objektu. Současně s tím i městská společnost Nobys zvýší péči o objekt včetně pravidelného větrání a údržby střechy,“ upřesnil starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Nový Bor se pustil do rekonstrukce smuteční síně z roku 1909 před třemi roky. Autorkou studie byla studentka architektury Marie Křížová, která ji zpracovala pod vedením Václava Girsy z Ústavu památkové péče Fakulty architektury ČVUT. Práce zahájila demolice technického zázemí a betonového zastřešení z 80. let minulého století, zůstalo pouze historické jádro. Na něj nyní navazují dvě přístavby obložené dřevem. V menší vzniklo technické a sociální zázemí pro personál pohřební služby. Velká přední přístavba významně rozšířila kapacitu obřadní síně až na 120 míst.

Ilustrační snímek
Na Českolipsku se bude v sobotu uklízet ve velkém