Je to i v zájmu družstva, protože odběratelé pod jeho správou spotřebují okolo poloviny výroby teplárenského komplexu ve Staré Lípě. Ten čelil ztrátám klientů, protože někdy i celé bloky bytových domů, například na sídlišti Sever, přešly na lokální zdroje tepla a teplé vody. Odliv by se vstupem největšího zákazníka do podniku měl zastavit.

„Teplárenství neprožívá zrovna růžové období. Čelíme velkým tlakům regulatorním i konkurenčním,“ uvedl Jan Vencour, zástupce společnosti MVV Energie CZ, majoritního akcionáře Českolipské teplárenské. Podle něj je podíl dvou největších zákazníků na podniku, tedy města Česká Lípa a OSBD, nezbytný pro udržení zdejšího centrálního zdroje tepla.

„Myslím, že se shodneme, že je důležité, aby v České Lípě systém (centrálního vytápění pozn. red.) byl zachován pro občany, pro zákazníky. Aby divoce nevznikaly lokální plynové kotelny s velkou zátěží pro město a jeho ekologii,“ podotkl Vencour.

Některé body nové smlouvy podle zástupce MVV Energie CZ výrazně posilují postavení minoritních akcionářů. „Dohodli jsme se na tom, že budeme dlouhodobě stabilizovat cenu a firma nebude výrazně měnit dividendovou politiku,“ poukázal Vencour na výhody nového partnerství. Zároveň se zavázal, že se firma bude v České Lípě teplárenství i nadále věnovat.

„Svazek vnímáme jako dlouhodobý koncept na udržení centrálního zdroje. V okrese provozujeme asi dvacet malých kotelen, a máme proto čísla o jejich nákladech. Mohu vás ubezpečit, že reklamní triky, že teplo je za 300 - 400 korun, jsou nereálné. Naše propočty po započtení všech investičních nákladů ukazují cenu přes 600 korun,“ podotkl ředitel OSBD Petr Mertin.

Ceny, které uvádí, jsou za gigajoule, přičemž ceník centrální teplárny uvádí cenu v prakticky shodné výši okolo šesti set korun. „Ze začátku ty kotelny fungují dobře, ale po pěti osmi letech začnou mít své problémy. Česká Lípa si nezaslouží, aby zde vzniklo 160 komínů, proto je nutné centrální zdroj udržet,“ dodal Mertin.

Součástí dosavadní dohody mezi městem Česká Lípa a teplárnou byl takzvaný bonitní program. Z toho šel městu každý rok milion korun určený na kulturu nebo sport. I jednání o tomto doplňku mělo být původně na programu posledního zastupitelstva, bod ale zmizel.

„Tento bod byl stažen, protože zastupitelstvo nemá pravomoci o něm rozhodovat. Bude o něm rozhodovat rada, předpokládám, že na svém nejbližším jednání,“ reagovala starostka České Lípy Romana Žatecká na dotaz opozičního zastupitele Tomáše Vlčka. „Návrh smlouvy se v tomto okamžiku komunikuje na obou stranách, je to ale jiná forma spolupráce, je to nová nabídka,“ dodala Žatecká s tím, že se rozhodně bude pro město jednat o významnou finanční úsporu.