Jeho význam ovšem nespočívá ve velikosti nebo váze, ale v tom, jak se spletitými cestami po mnoha desetiletích vrátil do obce, odkud pochází.

Malý zvon s vyrytým německým nápisem „Gemeinde Tuhanzel" (Obec Tuhanec) a letopočtem 1919 se v neděli oficiálně vrátil do Tuhaně. Jak nápis napovídá, původně pochází z Tuhance, sousední malé osady, která spadá pod Tuhaň, a v centrální části obce už také zůstane.

„Je to neskutečná událost," přivítal návrat zvonu včera starosta Tuhaně Andrej Karcub. „Neskutečná proto, že není běžné, aby se něco, co bylo kdysi dávno odcizeno, vracelo. Zdá se mi, že je to zázrak."

Osud plný náhod a jejich souher

Zvon navrátilec měl být včera při mši svaté v tuhaňském kostele sv. Havla, jednom z nejkrásnějších svatostánků Českolipska, také slavnostně vysvěcen, ale nakonec k tomu nedošlo. „Pan jáhen z Dubé, který se měl vysvěcení ujmout, je bohužel nemocný," vysvětlil starosta Karcub. „Zvon ale vysvětíme v říjnu na svátek sv. Havla, kdy tu bude mši svatou celebrovat generální vikář litoměřické diecéze."

close Malý zvon s vyrytým německým nápisem „Gemeinde Tuhanzel“ (Obec Tuhanec) a letopočtem 1919 se oficiálně vrátil do Tuhaně. zoom_in Do té doby bude zvon umístěný pod bočním oltářem tuhaňského kostela a po vysvěcení v říjnu bude vynesen na sousední samostatně stojící zvonici. „V budoucnu by měl odbíjet umíráček při skonu někoho z místních obyvatel, pokud o to pozůstalí požádají. Takové případy se u nás stávají často," doplnil Andrej Karcub.

Celý osud zvonu je až na několik momentů obestřený záhadou. „Jeho existenci provází velikánská kupa náhod a jejich souher, které jsou podivné, jako když se srazí dvě auta na absolutně přehledné křižovatce," glosoval spletitou historii zvonu Jiří Plecháček, tuhaňský kronikář, jenž má velkou zásluhu na tom, že se zvon do obce vrátil.

„Zpočátku byl umístěný v Tuhanci na kapličce a jeho odbíjení svolávalo místní původní německé obyvatele na různé církevní akce. Po kapličce dnes ale zůstala jen hromádka kamení," vysvětlil kronikář obyvatelům, kteří se v neděli dopoledne přišli na návrat zvonu do kostela sv. Havla podívat.

Podle zatím dostupných a nepotvrzených informací zvon opustil Tuhanec v roce 1971, když už kaplička byla na spadnutí a kdy měl být jedním z obyvatelů osady odvezen do Prahy. Tam ale muže se zvonem údajně zadrželi příslušníci tehdejšího Sboru národní bezpečnosti a úředně vrátili zvon do Tuhaně.

Unikátní památka, která se dochovala ve vynikajícím stavu a nenese jakékoliv známky poškození, pak zřejmě byla uschována v soukromí rodiny někdejšího předsedy místního národního výboru v Tuhani. Od jeho příbuzných se nyní vrátila obci.

close Malý zvon s vyrytým německým nápisem „Gemeinde Tuhanzel“ (Obec Tuhanec) a letopočtem 1919 se oficiálně vrátil do Tuhaně. zoom_in