Pytláci na Českolipsku mají přesnou mušku. Minulý týden na ni doplatil sokol stěhovavý, který kroužil nad Volfarticemi. Následky masivního krvácení hrudi, křídla a břicha nepřežil, přestože se mu dostalo okamžité veterinární péče. Případem se nyní zabývá českolipská kriminální policie.

Záchranáře stanice Falco, kteří se o dravce starali, událost velmi pobouřila. „Kolem osmé hodiny večer nám volali lidé z Volfartic, že byli zrovna venku na zahradě a uslyšeli výstřel. V ten moment jim spadl k nohám velký pták," popisuje ředitelka záchranné stanice Falco, jejíž pracovníci na místo ihned přijeli a dravci poskytli první pomoc.

Kdo střílel, místní prý dobře vědí

Šokované a velkou ztrátou krve zesláblé zvíře nakonec předali do péče veterinářky, která se o něj následující tři dny starala a dokázala výrazně zlepšit jeho zdravotní stav. Jako zázrakem se proto mohl zase vrátit zpět do záchranné stanice. V pondělí se dokonce už sám postavil a přijal trochu potravy. Bohužel ale nebylo vyhráno. „V úterý se stav dravce najednou prudce zhoršil a i přes námahu veterinářky do půl hodiny uhynul patrně na plicní embolii," konstatovala Tomšová. Přesnou příčinu uhynutí sokola má ale určit až pitva.

Nešťastná událost ve Volfarticích rozpoutala vášnivé diskuse. Lidé žijící v malé vísce přitom svorně tvrdí, že toho, kdo sokola stěhovavého postřelil, velmi dobře znají. „Všem ve vesnici je jasné, kdo to udělal. Hned v sousedství je dům obsypaný holuby. Jestli se podaří policii čin prokázat, se teprve uvidí," dodala Tomšová.

V roce 2003 někdo skolil orla mořského

Podle informací mluvčí Ivany Balákové už policisté zahájili trestní řízení, žádné obvinění ale prozatím nepadlo. „Zjišťujeme, kdo je za střelbu odpovědný, po pachateli policisté aktivně pátrají," uvedla Baláková. Za pytláctví a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy pachateli hrozí střelci v případě dopadení až pětiletý pobyt za mřížemi.

Pátrání po pachateli zastřeleného dravce už Českolipsko jednou zažilo. Před jedenácti lety byl nalezen zastřelený orel mořský nedaleko myslivny v katastru obce Brenná u Zákup na Českolipsku.

Při pitvě se ukázalo, že orel měl v sobě jedenáct broků. Střílet se muselo z menší vzdálenosti, většina broků totiž prošla skrz tělo dravce a nezůstala ve svalovině.

Město Česká Lípa tehdy podalo trestní oznámení na neznámého pachatele, nikdo ale dopaden nebyl. Ochránci přírody ale zvažovali, že podají návrh na rozpuštění mysliveckého sdružení, působícího na Zákupsku.

Falco v číslech:Záchranná stanice Falco pomáhá zvířatům v České Lípě, Bílině, Děčíně, Litoměřicích, Litvínově, Lounech, Lovosicích, Mostě, Novém Boru, Roudnici nad Labem, Rumburku, Teplicích, Ústí nad Labem, Varnsdorfu a Žatci. Její pracovníci ročně přijmou více než 700 zvířat. 60 procent z nich se podaří vrátit do přírody. Lidé, kteří by se stali svědky týrání zvířat, se mohou na stanici obrátit i anonymně