Obsazeno. S nepořízenou odchází nyní většina rodičů, která začne na poslední chvíli zajišťovat letní radovánky a v podstatě i hlídání pro své děti na období prázdnin. Příměstské tábory ve větších městech Českolipska jsou plné, poslední místa zbývají na pobytových táborech.

Ty si ovšem žádají mnohem větší investici. „Možná právě proto jsou oblíbenější příměstské tábory. Dnešní děti také nejsou příliš samostatné a odjet od rodičů někam na týden nebo delší dobu pro ně může být problém," hledá důvody Miroslava Netolická, ředitelka Domu dětí a mládeže Libertin v České Lípě. Přestože letos Libertin rozšířil nabídku příměstských táborů, kapacita všech 7 turnusů je zcela naplněná.

Ryby i cyklistika

„Jedno až dvě místa máme volná akorát na výtvarně turisticky zaměřeném táboře v Tanvaldském Špičáku a sportovním v Raspenavě, ale to jsou pobytové tábory," upozorňuje ředitelka Libertinu.

Děti z České Lípy, které jejich rodiče včas přihlásili na příměstský tábor, měly k dispozici bohatou nabídku. Některé se budou v letních dnech věnovat rybaření, jiné myslivosti a někdo třeba cyklistice.

Zájem je těší

Absolutně bez šance jsou už v tuto chvíli rodiče z Nového Boru. Jediná volná místa pro táborníky, které místní Dům dětí a mládeže Smetanka nabízí, jsou na pobyt ve Španělsku.

„Během celého pobytu nás bude doprovázet pirátské téma a věřím, že nalezneme nejen ukrytý poklad, ale z moře vylovíme i spousty zážitků a dobrodružství," láká Olga Koutná, ředitelka DDM Smetanka. Obrovský zájem o příměstské tábory je podle ní velmi potěšující. „Bereme to jako potvrzení toho, že léto se Smetankou děti baví," doplnila Koutná.

Táborníci z Nového Boru se letos vydají na putování po i proti proudu Jizery, za poznáním Českého ráje, neodolají volání divočiny nebo se mohou zdokonalit ve svých horolezeckých a volejbalových dovednostech.

Atraktivní je i nabídka Domu dětí a mládeže Vážka v Mimoni. O to více, že mají k dispozici volná místa, a to dokonce v každém příměstském i pobytovém táboře. Aktivní dny o prvním prázdninovém týdnu, cyklo tábor od 13. do 17. 7. i ekologický tábor v týdnu od 17. do 21. 8. jsou navíc zdarma. „Nejobsazenější bývá týden v borůvčí, sportovně zaměřený tábor pro děti mladšího i staršího školního věku v Hradčanech," tvrdí Kristýna Petrová, zástupkyně ředitelky DDM Vážka v Mimoni.

Program pro děti o letních prázdninách nabízí ještě také Dům dětí a mládeže Cvikováček ve Cvikově. Podle Hany Toráňové, tamní vedoucí volnočasových aktivit, se na zábavu mohou těšit i děti od 5 let. Pro ty je určen hned první příměstský tábor „Hurvínkovy cesty přírodou". Cvikováček nabízí i pobytový tábor v Itálii.