VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobeš: Šenovská škola patří do rodinného stříbra

Liberec, Kamenický Šenov /FOTOGALERIE/ – Náměstek Radek Cikl stáhl svoji reformu školství. Oddechnout si prozatím může jen sklářská škola v Kamenickém Šenově, měla by přejít pod stát

29.3.2011 16
SDÍLEJ:

Zasedání zastupitelů Libereckého kraji si nenechala ujít ani řada studentů středních škol, kterých se plánovaná optimalizace týká. Vedení kraje omezilo přístup do jednacího sálu zastupitelstva a proto studenti poslouchali jednání na parkovišti.Foto: Deník/Vít Černý

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově je první ze skupiny škol takzvaného rodinného stříbra. Podle ministra školství Josefa Dobeše, který vystoupil na jednání zastupitelů Libereckého kraje, je stát připravený sklářskou školu k 1. září letošního roku bezúplatně převzít.

Tím ukončil více než rok trvající snahy o sloučení s nedalekou sklářskou školou v Novém Boru. Ostatní školy, jichž se týká krajská reforma školství, simusí na verdikt počkat. Náměstek pro školství Radek Cikl po svém proslovu stáhl kontroverzní bod z programu jednání.

Omezí konkurenci

„Školy rodinného stříbra musí být jedinečné a zařadíme do nich pouze sedm zařízení, o něž bychom mohli nenávratně přijít. V případě školy v Kamenickém Šenově by se mohla opakovat situace jako v Itálii, kde definitivně přišli o sklářské obory,“ argumentoval Dobeš. Podle něj je stát připravený takové školy zachránit a podporovat je tím, že neumožní v jejich blízkosti otevřít obory stejného zaměření.

Současně s tím Dobeš připustil, že převzetí takových škol státem je nekoncepční krok. Finance na jejich provoz chce zajistit úspornými opatřeními na ministerstvu a jeho organizacích. Podle něj jen na provoz šenovské školy bude zapotřebí deset milionů.

Stanovisko ministra uvítal zástupce pověřené ředitelky SUPŠS František Janák. „Samozřejmě máme radost a věříme, že se rozhodnutí nijak nebude měnit. Pro školu to znamená novou budoucnost. I v té euforii jsme stále opatrní, zažili jsme již spoustu zvratů.,“ reagoval Janák.

Liberecký kraj plánoval více než rok sloučení šenovské školy se sousední novoborskou. Důvodem je dlouhodobý nedostatek studentů a vysoké provozní náklady. Kvůli napjatému rozpočtu odmítal kraj nadále školu dotovat.

Vlna nevole

Sloučení šenovské školy bylo jedním z bodů školské reformy, jíž měli krajští zastupitelé v úterý projednávat. Po svém proslovu jej ale nečekaně náměstek Radek Cikl stáhl. Vyvolal tím vlnu nevole nejen mezi samotnými zastupiteli, ale zejména mezi lidmi, kteří měli omezený vstup do jednacího sálu a čekali, až budou moci vystoupit v diskusi k danému tématu.

„Hanba,“ volali po Ciklově rozhodnutí. Pískotem a skandováním reagovalo i několik desítek studentů, kteří po celou dobu jednání byli před budovou krajského úřadu a díky zvukovému přenosu poslouchali průběh jednání. „Bylo by nefér pustit do jednání materiál, který není ucelený,“ hájil ve vypjaté situaci svého náměstka liberecký hejtman Stanislav Eichler.

Nebude na platy

Podle předloženého návrhu by mělo dojít zejména k redukci víceletých gymnázií, slučování některých středních škol a rušení oborů. „Koncepce školské sítě nemůže být místním politikem, ale je nutné řešit problematiku systémově a s realistickým pohledem na nezvratitelný demografický pokles žáků a finančních prostředků zejména ve středním školství. V následujících letech dojde k poklesu o tři a půl tisíce žáků, což představuje úbytek o sto osmdesát milionů korun. Nebudou se dostávat peníze na platy učitelů, provoz a rozvoj škol, pokud bychom měli udržet současnou předimenzovanou síť škol,“ řekl Radek Cikl s tím, že se vytvoří pracovní skupina napříč politickým spektrem, která by měla dojít ke shodě v návrhu řešení problematiky středních škol.

Autor: Radmila Pokorná

29.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:
V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení