Dobrá zpráva pro obyvatele České Lípy, Mimoně i Jablonného v Podještědí. Poslední večerní rychlíky na Liberec i Děčín a Ústí nad Labem, které ministerstvo dopravy od 2. září uprostřed platnosti jízdního řádu v některé dny úplně zrušilo, se od prosince vracejí zpátky.

Je to výhra hlavně pro studenty i pracující, kteří dojíždějí z Českolipska do krajských metropolí, ale také pro turisty, kteří nyní museli výrazně omezit své jednodenní výlety.

Ministerstvo od září konkrétně zrušilo rychlíky číslo 1167 Ústí nad Labem - Liberec s odjezdem z Ústí v 19.27 hodin (z České Lípy odjezd ve 20.23, z Mimoně ve 20.39) a 1168 Liberec - Ústí nad Labem s odjezdem z Liberce v 18.28 hodin (z Mimoně odjezd v 19.17, z České Lípy odjezd v 19.39). Až do září jezdily denně, teď je možné se s nimi svézt pouze ve čtvrtek, pátek a v neděli.

„Tato změna byla kraji pouze oznámena jako hotová věc, nedošlo k obvyklému projednání. Liberecký kraj proti tomuto direktivnímu přístupu a redukci provozu opakovaně protestoval, neboť se omezení dotklo mnoha cestujících, zejména u rychlíku 18:28 z Liberce," uvedl krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník.

Kromě zhoršení dojížďky z Českolipska do Liberce podle něj výluka těchto spojů zkomplikovala také cestovní ruch. „V dny, kdy večerní vlaky nejedou, není vůbec reálné podnikat jednodenní výlety z Ústecka například do Jizerských hor," upozornil.

Je to pseudosystém?

Soustavný tlak zástupců Libereckého kraje podle něj nakonec přinesl úspěch, když České dráhy oznámily, že omezení provozu rychlíků od prosincové změny jízdních řádů zruší, přestože v původním návrhu plánovaly rušení rychlíků zachovat.

„Večerní ústecké rychlíky tak opět pojedou denně téměř bez omezení, pouze s obvyklou výjimkou 24. a 31. prosince," zdůraznil radní.

Proti rušení tratí protestoval také krajský zastupitel, dlouholetý zaměstnanec Českých drah a rodák z České Lípy Jindřich Berounský. „„Ministerstvo vytvořilo pseudosystém, ve kterém na jedné straně mezi Prahou a Ostravou jezdí vlaky téměř v intervalu městské hromadné dopravy a na druhé straně pojede v regionech řada regionálních vlaků i linkových autobusů, které navazují na dálkové rychlíky, úplně zbytečně," řekl už dříve Berounský.

Cestování vlakem z Českolipska ve směru na Liberec je v tuto chvíli velmi komplikované. U Křižan totiž dál pokračuje přerušení provozu poté, co se tu po červnové povodni úplně zřítil svah, který držel kolejové těleso. Všechny rychlíky jsou proto v úseku Liberec Jablonné v Podještědí nahrazeny autobusy. Předpokládá se, že vlaky začnou na tomto úseku opět jezdit až v květnu 2014.