První exkurzí s průvodcem začala v neděli 24. března turistická sezona v Národním geoparku Ralsko. V rámci akce nazvané Lidské stopy na Děvíně v průběhu věků se mohli návštěvníci s průvodkyní Denisou Honsejkovou vydat na impozantní zříceninu hradu Děvín, která se nachází na vrchu stejného jména nad proslulým hamerským rybníkem.

Navštívit různé lokality bývalém vojenském prostoru pod Ralskem s odborným doprovodem bude možné každý měsíc. „Naše geoprůvodce poznáte podle fialových triček. Fialovou barvou je totiž v geologické mapě vyznačen polzenit – jedna z nejstarších vyvřelých hornin české křídové tabule, která dostala název právě podle řeky Ploučnice protékající geoparkem. A tak je fialová prostě naše barva,“ doplňuje informace ředitelka Geoparku Ralsko Lenka Mrázová.

Kromě exkurzí je připraven dubnový terénní workshop v zaniklé obci Jabloneček, kde sami účastníci prozkoumají, co zbylo z kdysi poměrně velké obce s kostelem a dvěma školami. Na konci května proběhne tradiční festival přírodního umění s názvem Proměny, tentokrát v zaniklé obci Holičky. V září poprvé organizuje geopark turistický pochod v okolí Hamru na Jezeře, kde si mohou malí i velcí vyzkoušet svoji fyzickou zdatnost. Rok 2024 bude zakončen opět tradičně – listopadovou výsadbou ovocných stromů v Aleji vzpomínek v zaniklých obcích.

Rodinám s dětmi by podle ředitelky neměla uniknout červnová exkurze Rychlé šípy ve Vranovských skalách a Festival Proměny. Vyrazit je také možné na některou z tras ze souboru Za poklady geoparků, kterou zájemce provede buď mobilní aplikace Skryté příběhy nebo turistický zápisník. Ten si můžete zdarma vyzvednout v informačních centrech v regionu.

„Doufám, že akce, které jsme připravili pro letošní rok, umožní návštěvníkům užít si čas v přírodě, odpočinout si od stresů všedního dne a hlavně ocenit a radovat se z přírodních hodnot, které u nás na severu Čech máme na dosah,“ vysvětluje Lenka Mrázová. „Všechny akce jsou zdarma a to především díky podpoře Libereckého kraje. Na některé z nich je z kapacitních důvodů nutnost přihlášení. To se týká hlavně exkurzí a workshopů v terénu, protože se snažíme nebýt v přírodě příliš rušivým prvkem,“ dodává Mrázová.

Na akce se přihlašuje online, formulář je zprovozněn vždy měsíc předem na webových stránkách www.visitralsko.com.

Mohlo by vás zajímat: Kamiony drnčí pod okny obyvatel Mimoně. Město je chce omezit, policie ho brzdí

Kamiony pod okny obyvatel. Město chce značení, policie jej brzdí | Video: Ladislava Sdrzallek