V Mimoni se k akci přihlásila ZŠ a MŠ Mírová. Připojí se také obec Volfartice, v Blíževedlích budou úklid organizovat skauti z Litoměřic a dobrovolníci mohou vyrazit také do Stvolínek, kde se chystá úklid v osadě Taneček.

Zapojení do ekologické akce chystá i letos také Nový Bor. Odbor životního prostředí (OŽP) novoborské radnice nyní shání materiální podporu ze strany veřejnosti a sponzorů. „Potřebujeme zejména ochranné pomůcky pro dobrovolníky, a to například pracovní rukavice. Přijmeme také pytle na odpad," sdělila vedoucí OŽP Jitka Kopčáková s tím, že lidé tuto materiální podporu mohou odevzdávat v úřední hodiny přímo na odboru.

Každý, kdo chce s jarním úklidem pomáhat, se může připojit k již existující akci, nebo na webových stránkách uklidmecesko.cz či uklidmesvet.cz zaregistrovat svou akci.

Ukliďme svět, ukliďme Česko je nová kampaň, jejímž cílem je zapojit do likvidace pohozených odpadků i nelegálních skládek alespoň 100 000 dobrovolníků. Dvě dříve samostatné „uklízecí" kampaně Ukliďme svět (18 659 dobrovolníků v roce 2015) a Ukliďme Česko (30 544 dobrovolníků) nyní spojily síly. Dnem D, kdy se v nové kampani Ukliďme svět, ukliďme Česko bude uklízet opravdu v celé republice, je sobota 16. dubna. Uklízet nepořádek v přírodě však bude možné i v jiných termínech. Důležité je se co nejdříve přihlásit na jedné ze dvou výše uvedených webových stránek.

„Někdy stačí dobrovolníky jen popostrčit zasláním pár pytlů a rukavic, jejich nadšení pak leckdy velmi překvapí. Nebojí se přispět třeba upečenou bábovkou pro dobrovolníky nebo doprovodným programem pro děti," sdělila koordinátorka programu za Český svaz ochránců přírody Kateřina Landová.

Cílem kampaně Ukliďme svět, ukliďme Česko není uklidit všechny černé skládky, ale především motivovat dobrým duchem akce širokou veřejnost a myšlenku nevytváření skládek nových.