Postupně prošli trasu od nádraží na Jedlové přes Novou Huť a Rousínov až do Svoru. „Hlavně jsme se soustředili na úsek kolem silnice z Nové Huti do Horní Světlé,“ řekla Michaela Komersová z českolipské pobočky STUŽ.

„Uklízeli jsme tu už v minulosti, naposledy na jaře roku 2008. Minulý rok jsme tu nebyli, protože se nám nepodařilo zajistit odvoz odpadků, ale letos jsme se na této spolupráci úspěšně domluvili s vedením Správy Chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Nejsme ostatně jediní, kdo zde pomáhá – další skupina dobrovolníků má ještě do konce dubna naplánován úklid v okolí Klíče.“

Většinu odpadků, jenž posbírali ochránci přírody kolem silnice a v přilehlých lesích, tvořily plasty, zejména plastové lahve. Nechyběly ale ani staré pneumatiky nebo části starého zařízení domácností, což je důkazem, že chování některých motorizovaných návštěvníků či obyvatel této oblasti se za poslední roky příliš nezměnilo.

K udržování pořádku zde nepřispívá ani skutečnost, že v prostoru frekventovaného parkoviště a autobusové zastávky u křižovatky na Nové Huti není umístěn jediný kontejner či alespoň odpadkový koš, takže veškeré smetí končí kolem silnice na přilehlých loukách.

Autor: Marie Čcheidzeová