Zámecká zahrada v Doksech ožije v sobotu 24. července druhým ročníkem multižánrového festivalu DogsyFest. Ten by měl po koronavirové epidemii pomoci útulku Dogsy v Jestřebí u České Lípy opět se finančně postavit na nohy a zvelebit ubytování pro opuštěná zvířata.

DogsyFest.DogsyFest.Zdroj: Dogsy

Organizátorky program akce sestavily tak, aby si na své přišel každý. Děti najdou vyžití v dětském koutku se skákacím hradem, gurmáni budou mít na výběr z pestré nabídky stánků s občerstvením. Velký důraz se kladl na hudební složku, aby byla zastoupena většina žánrů. Na pódiu se vystřídá Sebastian s kapelou, Anička Julie Slováčková & Band, Sax & Acme, AnarchiA či Woba. „Jako překvapení vystoupí slovenský rapper Zverina, což je pro nás veliká čest. V Čechách totiž vystupuje minimálně,“ řekla jedna z organizátorek a majitelek útulku Veronika Slavíková. Účinkující projevili solidaritu a vzdali se nároku na honorář.

O dekontaminované sanity nyní projevily zájem Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje, Oblastní spolek Českého červeného kříže Semily a Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem.
Odmořené sanity už záchranka nevyužije. Putují hasičům i Českému červenému kříži

Odhadnout částku, kterou se podaří vybrat, si pořadatelky netroufají. Jak samy přiznaly, každá koruna se hodí. Vybrané peníze plánují využít na výstavbu vnitřních kotců a místnosti určené pro ošetření psů. „Doufáme, že nás lidé podpoří a hlavně že si to všichni společně užijeme,“ zdůraznila Slavíková.

Epidemie koronaviru měla dopad i na útulek na Českolipsku. Především finanční. „Neproběhla řada vánočních trhů, kde bychom mohli nabízet naše zboží. Také jsme nemohli uspořádat benefiční ples,“ povzdychla si další členka týmu Lucie Blažková.

V útulku nyní žije kolem deseti čtyřnohých parťáků, z nichž většina není schopná klasické adopce. Jedná se o psy převzaté do péče z množírny. „Naší největší odměnou bývá, když se právě tito pejsci dají do pořádku a z třesoucích se a zbědovaných klubek nervů se potom stanou krásní, veselí a zdraví tvorové, kteří se zase umí radovat ze života a jsou v nových domovech šťastní a milovaní,“ dodala.

Muzeum vojenské historie v Heřmanicích v Podještědí
Uniformy, ruční zbraně či tanky. V Heřmanicích vzniká unikátní vojenské muzeum

Aktuálně tu řeší příval koťat, které si kvůli velkému množství berou i domů. Do budoucna zvažují přímo v útulku zřídit prostory i pro kočky. „Co se týká povědomí lidí o kastraci koček, osobně nevidím oproti minulým letům žádný rozdíl,“ posteskla si majitelka.

Původně se v útulku v Jestřebí, který vznikl před čtyřmi lety, plánovali zaměřit pouze na psy a kočky, ale neohleduplné zacházení se zvířaty ze strany některých chovatelů jejich směr pozměnilo. Za dobu fungování jim prošlo pod rukama i několik zakrslých králíků, morčat, papoušků, holubů, ovcí, želv a dokonce jeden oslík a dva koně. Lidi jejich pomoc nenechala netečné. „Ceníme si podpory od našich příznivců, kteří nám pomáhají jak finančně, tak i materiálními dary,“ doplnila Veronika Slavíková.