„Cílem projektu Malina pro slona je připravit psy pro střední Afriku konkrétně Kongo, kde se budou podílet na ochraně volně žijících ohrožených druhů. Cvičíme je na pachové práce, pro nekonečný boj proti pytlákům a pašerákům slonoviny a dalších zvířat,“ vysvětluje kynoložka Hana Böhme z Nového Boru. Už 15 let se s manželem zaměřuje na plemeno belgický ovčák malinois odtud lidové pojmenování maliňák a je duší projektu. Proslavila se už před několika lety, když začala připravovat své psy na hledání a označování zbraní, slonoviny, luskouních šupin a dalších pašovaných zvířat. Kongo kvůli tomu čas od času navštěvuje.

„V současné době máme šest maliňáků, z toho jeden má odletět do Konga, ale kvůli koronaviru zatím čekáme. Nechci zůstat uzavřená někde v karanténě,“ dodává Hana Böhme.

Důkladná výchova a výcvik takového psa stojí okolo 350 tisíc korun a projekt financují dobrovolníci až do fáze předání psa konžskému psovodu, který s ním pracuje v terénu.

Kynoložka nezastírá, že granty a sponzory je obtížné získávat. Pomoci by měly právě i takové události, jako jsou závody a koncert u Panské skály. „Nikdy jsem podobnou akci nepořádala. Původně jsem přemýšlela o malé akci, ovšem přátelé mi řekli, že malé akce umí každý. Výtěžek celé akce půjde na podporu projektu Malina pro slona,“ připomíná Böhme.

Dogtrekový závod u čedičových „Varhan“ má tři tras: náročnější na 10 kilometrů po okolí, mírnější je pětikilometrová trasa a 500 metrů dlouhá pro nejmenší, na které si užijí zábavu děti s pejsky při plnění několika úkolů.

Jak potvrzuje spoluorganizátorka závodu a rockových koncertů Martina Hoskovcová z Kamenického Šenova, přihlášeno je 80 závodníků a psů. „S takovou monstrakcí také nemám zkušenost, dělala jsem jen dva koncerty pro útulek, ty ale nebyly pod širým nebem. Hančin nápad se mi moc líbil, a tak nastal kolotoč plánování, zařizování, vyřizování, shánění sponzorů, aby mohla vzniknout tahle super akce na podporu tohohle super projektu,“ říká Hoskovcová.

Soutěžení zabere celé dopoledne. „Závodníci dostanou mapy, podle nichž se zorientují. Mohou běžet nebo jít, ale soutěž je na čas,“ doplňuje Hana Böhme. Závodícím psům nesmí chybět obojek či postroj, vodítko, očkovací průkaz s platným očkováním a číslem čipu. Pokud je pes agresivní vůči jiným psům nebo lidem, musí mít dobře padnoucí náhubek, nikoli však fixační. Psovodům pak stačí nabitý mobilní telefon a propiska. „Během závodu jsou účastníci odkázáni sami na sebe. Ovšem na trati je možnost doplnit si pitnou vodu,“ podotýká Martina Hoskovcová.

Celý den mají děti k dispozici skákací hrad, malování na obličej, občerstvení. Návštěvníci uvidí i profesionální ukázky záchranářských psů, také obrany nebo vyhledávání osob, které se ztratí ve volné přírodě. Z hudebníků vystoupí jako první od 13.00 kapela Optimik z Nového Boru, od 16.00 zahraje Toska, dále kapela Eredar, Liars a závěrečný koncert bude patřit Scream of The Lambs.