Na své původní místo v Horním Prysku se po sedmadvaceti letech ve čtvrtek vrátila socha sv. Jana Nepomuckého. Litinová figura putovala v roce 1987 na základě rozhodnutí okresního národního výboru do Doks u Máchova jezera. Teď je po letech na původním místě a její návrat je tak dalším významným okamžikem vedle posvěcení opraveného kostela, ke kterému dojde právě dnes.

O navrácení sochy rozhodl už v březnu Krajský úřad v Liberci a kladné stanovisko přesunu sochy dal předtím i Národní památkový ústav. Vstříc vyšlo také město Doksy, kde socha dosud stávala.

„Přál bych každému zažít tu chvíli, kdy se rameno jeřábu blíží k podstavci, socha se usadí, ze všech spadne nervozita a dojetí je doslova hmatatelné. Asi bude chvíli trvat, než nám dojde význam a celkový dopad faktu, že se nám podařilo získat sochu zpět, ale věřím, že časem se tomu tak stane a sv. Jan Nepomucký se opět stane nedílnou součástí naší obce minimálně na další stovky let," popsal pocity po čtvrtečním „návratu ztraceného syna" starosta Prysku Jan Sviták.

Pomáhali obyvatelé

Jak je v malé obci tradicí a samozřejmostí, velkou část zásluhy na návratu sochy světce mají sami obyvatelé Prysku. Výrobu nového pískovcového podstavce pro sochu (původní se po stěhování sochy do Doks ztratil), byla svěřena tamnímu mistru Petru Jelínkovi. „Ten vyrobil opravdu krásné a k soše se skvěle hodící dílo. Myslím, že ani původní pískovcový podstavec, který sochu původně doplňoval, nebyl ani zdaleka takto vhodně zvolený," pochválil starosta vysoký a členitý pískovcový podstavec.

Opravy a přípravu sochy k umístění měli na starosti obyvatelé Josef Esser a Pavel Nacházel a s dopravou pomáhal Ladislav Novák se svým zaměstnancem Jirkou Pavlíkem. Na usazení sochy se pak podílel ještě navíc Zdeněk Blažejovský, Karel Kotešovic, zaměstnanec obce Pavel Knechtl a další.

„Velmi nám vyšla vstříc také Štěpánka Janatová z odboru památkové péče v Novém Boru, která v prvé řadě pomohla s pátráním po soše a následně i s vydáním rozhodnutí o přesunu sochy zpět do Prysku," doplnil Jan Sviták.

Socha se vrátila na původní místo před bývalou školou v Horním Prysku, kde stávala od poloviny 19. století.

Prysk právě dnes zažije slavný den. Biskup litoměřický Mons. Jan Baxant tu posvětí místní barokní perlu, kostel sv. Petra a Pavla, jehož rekonstrukce je po 12 letech bojů za jeho záchranu u konce.