Peníze chce získat z fondů Evropské unie, konkrétně z programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko. Proto Doksy spojily síly s německým městečkem Bad Muskau.

„V rámci tohoto projektu chceme v našem zámku vybudovat informační centrum včetně malé galerie, historický prohlídkový okruh, multifunkční kulturní sál a nezbytné prostory k zajištění provozu těchto částí," uvedla starostka Doks Eva Burešová. Jestli budou města se svou žádostí úspěšné, bude jasné v září.

Významnou a nejdůležitější částí projektu je podle starostky spolupráce nejenom mezi vedením měst a projektovými týmy, ale především mezi všemi aktéry cestovního ruchu obou regionů, tedy informačních center, ubytovatelů, cestovních kanceláří apod. V

rámci projektu budou propagovány významné osobnosti, tedy na české straně Valdštejnové, především Arnošt František Valdštejn (1821 1904), na německé straně kníže Hermann von Pückler-Muskau (1785 1871), světoběžník, voják, spisovatel a zahradní architekt, který proslul především jako znamenitý umělecký zahradník. Kromě těchto osobností budou představena i obě partnerská města.

„Jedná se o nejnáročnější projekt, který kdy město připravovalo a který bude realizovat v případě získání dotace. Projekt je náročný technicky, tedy množstvím stavebních úprav, vybavením interiéru, především pak vybudováním historického prohlídkového okruhu," dodává Burešová.

Zámek v Doksech je v majektu města od loňského roku, kdy ho převzalo od Libereckého kraje a začalo s jeho postupnou opravou.