Miloval Máchovo jezero a díky rodinnému penzionu Rut ve Starých Splavech trávil hodně času. Dokud mu zdraví sloužilo, nikdy při svých cestách do Čech nezapomněl Máchovo jezero navštívit.

„Zastupitelům chci předložit návrh na pojmenování některé ulice právě po velkém panu režisérovi,“ uvedla starostka Doks Eva Burešová. Která ulice by to měla být, mohou navrhnout sami občané. „Z návrhů vylosujeme jednoho, který vyhraje celoroční permanentku do kina Máj,“ dodala starostka.

V dokském kině se 25. května uskuteční večer věnovaný Miloši Formanovi. Rozloučení s významným filmovým režisérem se zúčastní mimo jiné i Jan Hřebejk.

Prababička vizionářka

Rodiče slavného režiséra Anna a Rudolf Formanovi byli průkopníky turismu u Máchova jezera, kde v roce 1926 postavili první český penzion. Rodinný klenot na břehu jezera ve Starých Splavech provozuje rodina Miloše Formana dodnes.

„Prababička byla velká vizionářka. Koupila tady jeden z prvních pozemků, takže si mohla vybrat opravdu nejlepší místo. A v roce 1926 se začalo stavět. Postavila tady na břehu rodinnou vilu a pak si říkala, že by se dala využít pro rekreaci," popsal před lety pro Deník začátky rodinného podniku Adam Procházka, pravnuk zakladatelů a vnuk Blahoslava Formana, nejstaršího bratra světoznámého režiséra Miloše Formana.

Využít dům jako penzion byl od Anny Formanové průkopnický krok. Staré Splavy se sice začaly oblíbeným letoviskem stávat už od počátku 20. století, ale slibný rozvoj pak přerušila první světová válka a k obnově docházelo až ve 20. letech.

Rekreační zařízení, která tu tehdy byla, ale byla německá. Penzion Formanových byl prvním českým penzionem u dnešního Máchova jezera.  „Byl to bezesporu největší podnik v životě mých rodičů. Pokojíky se pronajímaly na týden či na měsíc. Byla tu kancelář, jídelna a k hotýlku patřila i malá cukrárna. Dům se na zimu zavíral a sezona trvala pouze od června do září," popsal později ve své knize Co já vím? Miloš Forman.

První host roku 1932

Slavný režisér se narodil v roce 1932, když už byl penzion vybudován. První zápis v návštěvní knize penzionu z toho roku zní: „První náš host v r. 1932 - náš Milošek. Mnoho štěstí!!!"

Od té doby vítal Miloš každou novou letní sezonu u Máchova jezera až do roku 1950. Máchovu jezeru se v té době říkalo různě. V německém prostředí Dokska se nejčastěji objevoval název Hiršperský rybník. To se Rudolfu Formanovi nelíbilo. „Otci ten název připadal moc fádní," zaznamenal ve svých vzpomínkách Miloš Forman. „Proto napsal článek do místních novin, v němž navrhoval, aby se jezero přejmenovalo podle slavného romantického básníka, pro něhož se stalo inspirací k jeho nejlepšímu dílu." A název Máchovo jezero se ujal.

Penzionu Rut se v těch letech velmi dobře dařilo. Později ale všechno začalo nabírat smutné až tragické obrátky.V roce 1938 postoupilo Československo v důsledku mnichovské dohody Německu pohraničí, takže penzion Formanových se rázem ocitl na německém území. O rok později začala válka. „Za války bylo Máchovo jezero podivnou končinou. V Sudetech nezůstala jediná česká škola, takže jsem musel chodit do německé školy v Doksech," vzpomínal Miloš Forman.

V roce 1940 zatklo gestapo jeho otce, který ilegálně působil v odbojové skupině. Věznili ho na několika místech, mimo jiné i v České Lípě.  O dva roky později zatklo gestapo i Annu Formanovou a penzion převzali Němci. Stalo se z něj rekreační zařízení pro těhotné ženy německých důstojníků.

Rodiče bratrů Blahoslava, Pavla a Miloše byli posláni do koncentračních táborů. Z Osvětimi a Buchenwaldu se už nevrátili. Po válce tak museli bratři pokračovat ve snu své matky sami. Dlouho to ale nevydrželo. V roce 1950 penzion zabavilo ROH - Revoluční odborové hnutí - a z penzionu Rut se stala rekreačka.

Penzion se Formanům vrátil až v roce 1991.