Teplá voda v domácnostech na sídlišti Pražská v Doksech nepřestala téct. Obyvatelé mohou slavit dílčí vítězství, kterého se jim podařilo dosáhnout za pomoci Energetického regulačního úřadu v Jihlavě doslova na poslední chvíli.

Společenství bytových jednotek se dostalo do sporu s provozovatelem kotelny ohledně horentní výše záloh na teplo ve výši 905 Kč/GJ. Dokští odmítli uzavřít smlouvu a liberecká Lenoxa jim vyhrožovala, že odpojí teplou vodu. Za pět minut dvanáct přišlo oběma stranám nařízení ERÚ, které jednoznačně stojí na straně dokských odběratelů tepla. „Lenoxa je povinna dále zabezpečit dodávky tepla a teplé vody,“ píše se v dopise.

Úřad nařídil snížit cenu tepla

Vyjádření kontrolního úřadu obsahuje další podstatné nařízení pro provozovatele kotelny. Ten musí snížit cenu za dodané teplo. „Společnost je povinna uzavřít smlouvu s odběrateli za cenu loňských výpočtů, která je 727 Kč/GJ,“ sděluje úřad.

„Navrhovaná cena je rozumná. Po poradě s ostatními předsedy společenství vlastníků rozhodneme, zda na ni přistoupíme,“ neskrývá radost nad dobrou zprávou Václav Erben, místopředseda jednoho ze společenství vlastníků bytových jednotek.

Dodavatel zatím nereagoval

Deník kontaktoval ředitele Lenoxy Jana Podolského s otázkou, jaký je jeho názor na postup energetického regulačního úřadu. „Žádné rozhodnutí nám zatím nebylo doručeno, proto na něj nemůžeme reagovat. Pouze pracujeme jako každý den ke spokojenosti našich odběratelů tepelné energie,“ odpověděla Světlana Kollertová za libereckou společnost Lenoxa.

Dokští nehodlají usnout na vavřínech a uvědomují si, že je čekají další vyjednávání. „Jsme ochotni dále s provozovatelem kotelny jednat a dát do pořádku účtované ceny za minulá období,“ připouští Václav Erben. Zástupci deseti společenství bytových jednotek se chtějí zároveň spojit s městem, které má samo uzavřenou smlouvu s Lenoxou na dodávky tepla do objektu radnice.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY NAJDETE V PRAVÉM SLOUPKU

„Rádi bychom dosáhli toho, abychom v dalších fázích postupovali vůči Lenoxe společně a nenechali celou záležitost po jednom vítězství spát,“ vysvětluje místopředseda Erben.

První krok ke společné spolupráci již učinili. Předali veškerou korespondenci mezi nimi a Lenoxou starostovi Doks Zdeňkovi Krenickému, který ji postoupil právníkovi zajišťujícímu služby pro město. „Doufáme a věříme, že nás v tom město nenechá a pomůže nám do samého konce,“ přeje si Václav Erben.