Bývalý špitál, který dala postavit v roce 1669 hraběnka Marie Františka z Vrtby, je mimořádně cennou historickou stavbou v centru Doks. Muzeum Karla Hynka Máchy, jehož součástí je i expozice věnovaná dějinám rybářství a rybníkářství na Českolipsku, je pobočkou Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.

Liberecký kraj coby zřizovatel muzea chystá generální opravu celé budovy včetně interiérových expozic. „Kromě nutné opravy střechy přistoupíme i ke změně expozic tak, aby odpovídaly současným trendům, a modernizovat chceme také ubytovací prostory. Vzhledem k charakteru budovy bychom tam rádi zachovali atmosféru a autenticitu prostor,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Na rekonstrukci střechy vyčlenil kraj 1,5 milionu korun. Dojde k výměně šindelové střešní krytiny a poškozených krovů. Kromě opravy střechy bude projekt zahrnovat také úpravy půdy, stropů a interiérů v patře, opravy roubení a fasád včetně nového nátěru. Práce se dotknout i zahrady.

Po ukončení stavebních prací bude následovat budování interaktivního centra regionálního poznání. „Nová koncepce totiž počítá právě s tím, že muzeum bude interaktivním centrem moderního regionálního poznání s aktivizační multismyslovou expozicí. Záživnou formou tak bude nejenom ctít odkaz Karla Hynka Máchy a jeho života, ale především přibližovat návštěvníkům různé aspekty Máchova kraje,“ upřesnil Jan Mikulička z tiskového odboru Libereckého kraje.

Hrad Bezděz. Ilustrační foto.
Sezona památek v kraji ještě nekončí. Finišují opravy, chystá se vánoční program

Ubytovací prostory v prvním patře památníku nabídnou po rekonstrukci jedinečnou šanci zažít osobitou atmosféru roubeného domu ze 17. století. Objeví se v nich unikátní nábytek a doplňky s designem květeny Máchova kraje. Ten vznikne ve spolupráci s regionální umělkyní, která vyvinula unikátní výtvarnou techniku. Spočívá v použití směsi skla a pryskyřice, mezi jejíž lité vrstvy se vkládají lisované rostliny.

Luxusní romantické apartmá s vlastní kuchyní a sociálním zařízením s citlivě zakomponovanými motivy z místní krajiny a pět dvoulůžkových pokojů ponesou názvy Pokoj strašného lesů pána, Tvrz rytíře Pancíře, Pokoj špitálníka či Kobka vězně před popravou a nabídnou tematický prožitek, odkazující na pověsti a reálie Máchova kraje.

Se zahájením stavebních prací dojde k uzavření památníku. Návštěvní sezona tak bude v příštím roce s největší pravděpodobností zkrácena. Přesto Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě plánuje pobočku uzavřít v roce 2024 až těsně před zahájením stavby.

Mohlo by vás zajímat: Na zámku v Doksech pokračuje obnova střechy nad jižním křídlem

Zdroj: Deník/Petra Hámová