Podle posledních výsledků rozboru vody je jezero na třetím stupni z pětibodové škály, což je pro něj obvyklý stav. Podle předchozího rozboru byla kvalita vody na čtvrtém stupni, tedy nevhodná ke koupání.

Třetí stupeň značí, že voda má zhoršenou kvalitu a že zdravotní obtíže po koupání se mohou vyskytnout u citlivých jedinců. Mezi ně patří těhotné ženy, děti nebo alergici. Lidé by se po koupání v takové vodě měli pokaždé osprchovat.

Sinice jsou v Máchově jezeře každoročně, podle předchozího rozboru jich v něm ale bylo více, než je pro toto období obvyklé. Ředitel obecně prospěšné společnosti Máchovo jezero Jiří Holub ve čtvrtek uvedl, že letos je situace horší kvůli předčasnému nástupu léta. „Sešly se ideální podmínky pro rozvoj sinic," řekl.

V Libereckém kraji jsou aktuálně všechny vodní plochy, které kontrolují hygienici, vhodné ke koupání. Na třetím stupni je kromě Máchova jezera také nedaleké Hamerské jezero. I v jeho případě jsou důvodem sinice. Na druhém stupni jsou přírodní koupaliště u kempů v Sedmihorkách v Českém ráji a Nedamově u Dubé na Českolipsku.

Mohlo by vás zajímat: Doksy budou mít nové nákupní centrum. Stavba na opuštěném místě má začít letos

Doksy připravují proměnu brownfieldu. Výstavba nákupního centra má začít letos | Video: Ladislava Sdrzallek