Muzeum Čtyřlístku v Doksech se chystá na velkou proměnu. Připravuje rozšíření o pět nových místností s interaktivními prvky, aby lépe odpovídalo očekáváním návštěvníků a přilákalo i ty nejmenší fanoušky.

Petr Hozák z příspěvkové organizace KulturaDoksy.cz, která muzeum provozuje, vysvětlil, že motivem je generační výměna příchozích „Mění se skladba návštěvníků. Už to není jenom o tom, že mají rádi Čtyřlístek a vyrostli na něm, ale že prostě někam chtějí s dětmi. Na to musíme reagovat,“ vysvětlil.

V současné době muzeum funguje pouze ve dvou místnostech zámku. K dispozici je obchůdek a hala, v níž se nachází expozice. „Lidé často očekávají, že se jedná nikoliv o muzeum jako takové, ale spíše o dětský koutek nebo dětskou atrakci, protože Čtyřlístek a jeho postavičky to evokují. Přece jen, je to dětský komiks,“ popsal Hozák představy návštěvníků.

Lidem už často nejde o naučnou část zprostředkující kulturní dědictví, jež Čtyřlístek nese. Hledají spíše zábavu pro děti. „Vlna nadšenců a těch, kdo Čtyřlístek opravdu milovali, se zmenšuje. Naopak přicházejí spíše návštěvníci, kteří Čtyřlístek znají například pouze z doslechu a často ani nevědí, jak se postavičky jmenují,“ podotkl Hozák.

Dle něj přichází i mnoho lidí, kteří o Čtyřlístku nevědí vůbec nic. Mnohokrát ani turisté ze Slovenska netuší, že tento komiks existuje, proto je nutná změna. „Máme v plánu muzeum rozšířit o dalších pět místností, kde budou interaktivní prvky. Ty jsme dali dohromady společně s manžely Němečkovými jakožto autory Čtyřlístku,“ popsal budoucnost muzea.

Muzeum Čtyřlístku v Doksech se chystá na velkou proměnu.Muzeum Čtyřlístku v Doksech se chystá na velkou proměnu.Zdroj: Deník/Ladislava SdrzallekMezi těmito prvky bude Myšpulínova laboratoř, velká vzducholoď, velký interaktivní prolézací strom a Bobíkova tělocvična. „Děti se budou moct vyblbnout, prolézat, dotýkat se předmětů a přesouvat. Ale samozřejmě chceme nadále zachovat expozici v hlavním sále. Tam bude takovéto to poselství,“ upřesnil Hozák.

Návštěvníci tam naleznou kompletní sbírku Čtyřlístku od nuly až po. 690741, tedy poslední číslo a vše, co se Čtyřlístkem souviselo včetně filmové tvorby.

Jiří Budil, který muzeum nedávno navštívil se svými dětmi ve věku 2 a 4 let, rozšíření vítá. „Muzeum se mi líbilo. Nadchne každého fanouška, a když ho rozšíří, o více věcí, které zaujmou i menší děti, bude jen dobře,“ řekl spokojeně.

Na hradě Bezděz finišuje rekonstrukce nákladové lanovky. Beton nutný pro výstavbu, se musel na vrchol dopravovat vrtulníkem.
Bezděz stojí 760 let. K výročí dostane velkou bitvu a novou zásobovací lanovku

Dle Víta Němečka, syna autorů Čtyřlístku a ředitele nakladatelství Čtyřlístek v jedné osobě, je zájem veliký. „Vznikly večerníčky, které šly na České televizi. Před časem byl natočen celovečerní film. Vydáváme také časopisy a prodávají se výborně. Samozřejmě, že jsou lidé, kteří Čtyřlístek neznají. Jsou i lidé, kteří neznají Hurvínka nebo Krtečka. Jinak by Čtyřlístek neexistoval 55 let,“ přátelsky se usmál Němeček.

Muzeum Čtyřlístku v Doksech se chystá na velkou proměnu.Muzeum Čtyřlístku v Doksech se chystá na velkou proměnu.Zdroj: Deník/Ladislava SdrzallekV muzeu nejdříve dojde k základním úpravám povoleným od památkářů. Restaurovat se budou dveřní špalety. „Zafixuje se podlaha, protože obnova podlahy by vyšla na další peníze. Takže jsme se s památkáři dohodli, že se jen zafixuje a zabezpečí,“ vysvětlil Hozák.

Současně je v plánu zvětšení prostoru po obchůdek, který změní svou polohu. „A také vznikne jeden velký okruh. Ten bude začínat Fifinčinou kuchyní a přes jednotlivé místnosti se lidé dostanou právě do obchůdku, kde si budou moci lépe prohlédnout předměty, jež Čtyřlístek nabízí od triček po nejrůznější učebnice, knihy a časopisy,“ upřesnil Hozák.

Nakonec všichni projdou velkou halou, která bude stále sloužit jako předání kulturního dědictví. „Toho, jak Čtyřlístek vzniká. Ale odkryje i tvorbu pana Němečka před tím, než vůbec s tímto komiksem započal,“ vysvětlil člen příspěvkové organizace.

Nová expozice by měla být k vidění příští sezónu.

Pláž ve Starých Splavech bude od letošní sezony provozovat město Doksy.
Pláže u Máchova jezera se dočkají inovací. Doksy převzaly starosplavský aquapark

Děj komiksu Čtyřlístek tvůrci umístili do krajiny v okolí Máchova jezera. Kreslíř příběhů Jaroslav Němeček tam má totiž chalupu a v komiksu najdete například hrad Bezzub, který symbolizuje majestátní Bezděz. Rybník Blaťák má zase předlohu v Máchově jezeru a hrad Vánočka zobrazuje hrad Houska.

Muzeum Čtyřlístku v Doksech se chystá na velkou proměnu.Muzeum Čtyřlístku v Doksech se chystá na velkou proměnu.Zdroj: Deník/Ladislava Sdrzallek„Tato místa, která najdete v okolí, jsou potom komiksovém světě Čtyřlístku pouze přejmenovaná. To je ten důvod, proč máme muzeum Čtyřlístku u nás,“ objasnil Hozák.

Nejsou to však jediné změny, které areál čekají. Nad muzeem Čtyřlístku se intenzivně opravuje střecha. Dřevomorka napadla některé stropní a nosné trámy, takže je potřeba je vyprotézovat. „Tím bude rekonstrukce střechy ve dvou třetinách celého zámku hotová. Východní křídlo už je totiž celé. Tam nyní sídlí městská knihovna a dole se buduje její archív,“ popsal Hozák další práce.

Rekonstrukci střechy dělá firma už od roku 2015, kdy zámek město přebralo od Libereckého kraje. V jižním křídle sídlí většina provozů muzea. Nachází se v něm prohlídkový okruh, který byl spolu se zámkem zpřístupněn v roce 2020.

Nostalgické jízdy zvláštními parními a motorovými vlaky po Českolipsku a den otevřených dveří v bývalém lokomotivním depu.
Parní sobota s Papouškem. Tratě na Českolipsku křižovaly historické lokomotivy

Posledním křídlem, které čeká na opravenou střechu, je západní, v němž je nyní expozice starých motorek. „Je to stálá expozice, kterou jsme vybudovali díky místním sběratelům. Ti dali dohromady nejrůznější rarity. Z části se jedná o přestavby z původních Jaw a podobně. Máme tady jak originály, tak tak ony přestavby.“

Zámek rovněž trápí nedostatek parkovacích míst, která v podstatě nejsou. I toto se brzy změní. „V západní části parku počítáme s novým vjezdem. Cesta k němu povede přímo od hlavní silnice. Tam lidé odbočí do nákupní zóny, kde je nyní Lidl a odtamtud bude přímé napojení skrz zámeckou zeď do parku,“ vysvětlil Hozák.

Parkoviště bude vybudováno na místě, kde v současné době stojí staré plechové haly, pozůstatky po učilišti. Ty se mají zbourat. Místo nich vznikne velká plocha parkoviště pro návštěvníky zámku, muzea i kulturních akcí, které se v tomto prostoru pořádají.

Radní města počítají s časovým horizontem přibližně dvou až tří let.

Muzeum Čtyřlístku v Doksech se chystá na velkou proměnu.Muzeum Čtyřlístku v Doksech se chystá na velkou proměnu.Zdroj: Deník/Ladislava SdrzallekJe to již 55 let, kdy Jaroslav Němeček vdechl život čtyřem postavičkám Fifince, Bobíkovi, Myšpulínovi a Pinďovi a vznikl tak jedinečný český komiks. Není tajemstvím, že předobraz komiksu našel autor v Doksech a v jejich blízkém okolí - Třeskoprsky jsou Doksy, Blaťák Máchovo jezero a Bezzub je hrad Bezděz. 

A právě proto v Doksech vzniklo v roce 2011 první muzeum věnované tomuto komiksu. Své původní sídlo mělo v půdních prostorách městské knihovny ve Valdštejnské ulici. Když v roce 2015 převzalo město Doksy od Libereckého kraje zámek a začalo s jeho rekonstrukcí, muzeum získalo nové prostory. A tak se 22. prosince 2019 začala psát nová etapa Muzea Čtyřlístku.