Brzy to bude rok, co město Doksy vlastní zámek, který na jaře dostalo darem od Libereckého kraje. V srpnu odstartovala první etapa rekonstrukce, pro kterou radnice vybrala východní křídlo zámku. Nyní město oznámilo záměr podnájmu západního křídla.

Nabídky radnice očekává do konce února. ,,Určitě bych byla moc ráda, kdyby podnájem pomohl v oblasti cestovního ruchu, například něco pro klidné aktivity. Cílovou skupinou by mohly být rodiny s dětmi, senioři, ale i aktivní lidé. Rozhodně bych si tam nepředstavovala nic rušného," uvedla starostka Doks Eva Burešová.

Město se chystá dát do podnájmu celkem pět objektů. Jedná se o zámeckou garáž, márnici a dvě ocelokolny, jejichž minimální cenová nabídka bez energií se pohybuje od 1 do 8 tisíc korun. Nabídku musí zájemce podat písemně a nabídka musí splňovat několik kritérií jako např. popis záměru využití nebytových prostor, nebo časový rozsah využití.

Náklady a akce

V roce 2015 město vynaložilo na provoz zámku přibližně jeden milion a sto tisíc korun. Za přípravy investičních projektů to byla částka skoro tři a půl milionu. Zámek také radnice aktivně zapojila do kulturního dění ve městě. Na organizaci akcí vydalo dokské kulturní středisko částku 229 100 Kč. Na zámku loni proběhl například jarní koncert, rockový festival, série vánočních koncertů a jarmark nebo tradiční městské slavnosti, které byly minulý rok poprvé dvoudenní.

I letos se na zámku chystá spousta kulturních akcí, třeba hudební koncerty. „Možnost uspořádat slavnosti města na zámku využijeme zajisté i tento rok," dodala dokská starostka.

Investice v letošním roce se budou odvíjet podle úspěšnosti v získávání dotací, o které město usiluje. Především s ohledem na možné dotační příležitosti z fondů Evropské unie v rámci projektů přeshraniční spolupráce, schválili dokští zastupitelé uzavření smlouvy o partnerství s polským městem Bad Muskau.

Ve spolupráci s dalším polským partnerem, městem Bolków, radnice připravuje projekt na stěhování muzea Čtyřlístku a knihovny.

Doksy areál za 18 milionů korun převzaly od Libereckého kraje loni v dubnu. V darovací smlouvě se zavázaly, že na zámku nejpozději do 10 let začnou provozovat kulturní centrum a centrum cestovního ruchu, jehož součástí má být infocentrum, knihovna, kulturní sál, výstavní prostor a prohlídkový okruh.

Kateřina Charvátová