Máchův památník je nejstarší roubenou budovou v Doksech. Kromě stálé expozice o životě a díle básníka romantismu si pro letošní rok připravil výstavu Pověsti hradů spatřených, která Máchu prezentuje coby poutníka a malíře. K vidění jsou až do 28. října kresby hradů, které na svých cestách navštívil, a známé i neznámé pověsti, jež je obestírají a které se mohly stát inspirací pro jeho tvorbu.

„Počítali jsme s tím, že na jaře začneme s rekonstrukcí střechy dokského památníku, ale sehnat šindele je běh na delší trať, než jsme si mysleli. Proto ještě letošní sezóna proběhne normálně a uvítáme tak návštěvníky. Výstava kreseb K. H. Máchy je tak aktuální nabídkou pro tuto sezonu,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Karel Hynek Mácha, známý především jako autor epické básně Máj, byl nejen vášnivým básníkem, ale také talentovaným kreslířem. Během svých cest po českém venkově si Mácha často vybíral za motiv starobylé hrady a zříceniny, které mu poskytovaly nevyčerpatelný zdroj inspirace.

Staré pověsti a legendy spojené s těmito místy ho fascinovaly a staly se nedílnou součástí jeho tvůrčího procesu. Mácha podnikl za svůj krátký život mnoho pěších výletů. Putoval sám nebo se svým přítelem Eduardem Hindlem. Známé jsou jeho cesty do Krkonoš, a dokonce i do daleké Itálie.

Okolí Máchova jezera láká k investicím do nemovitostí nejen známé osobnosti, ale i developery. Na snímku je budovaná vila tenistky Heleny Sukové.
U Máchova jezera staví vilu Helena Suková. Apartmán v okolí vyjde na 24 milionů

Při svém putování zemí českou navštívil a zaznamenal Mácha některé hrady i několikrát. V jeho pozůstalosti se dochovalo 115 kreseb a akvarelů. Většina skic vznikala přímo na cestách, některé později Mácha doma koloroval.

Mimořádně cenná stavba

Bývalý špitál, který dala postavit v roce 1669 hraběnka Marie Františka z Vrtby, je mimořádně cennou historickou stavbou v centru Doks. Muzeum Karla Hynka Máchy, jehož součástí je i expozice věnovaná dějinám rybářství a rybníkářství na Českolipsku, je pobočkou Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.

Liberecký kraj coby zřizovatel muzea chystá generální opravu celé budovy včetně interiérových expozic. „Kromě nutné opravy střechy přistoupíme i ke změně expozic tak, aby odpovídaly současným trendům, a modernizovat chceme také ubytovací prostory. Vzhledem k charakteru budovy bychom tam rádi zachovali atmosféru a autenticitu prostor,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Na rekonstrukci střechy vyčlenil kraj 1,5 milionu korun. Dojde k výměně šindelové střešní krytiny a poškozených krovů. Kromě opravy střechy bude projekt zahrnovat také úpravy půdy, stropů a interiérů v patře, opravy roubení a fasád včetně nového nátěru. Práce se dotknout i zahrady.

Bazilika v Jablonném v Podještědí prošla nákladnou rekonstrukcí, která odhalila skrytá tajemství. Na snímku duchovní správce baziliky a strážce hrobu sv. Zdislavy Pavel Maria Mayer.
Skryté barokní poklady. Obnova baziliky v Jablonném odhalila tajemství

Po ukončení stavebních prací bude následovat budování interaktivního centra regionálního poznání. „Nová koncepce totiž počítá právě s tím, že muzeum bude interaktivním centrem moderního regionálního poznání s aktivizační multismyslovou expozicí. Záživnou formou tak bude nejenom ctít odkaz Karla Hynka Máchy a jeho života, ale především přibližovat návštěvníkům různé aspekty Máchova kraje,“ upřesnil Jan Mikulička z tiskového odboru Libereckého kraje.

Ubytovací prostory v prvním patře památníku nabídnou po rekonstrukci jedinečnou šanci zažít osobitou atmosféru roubeného domu ze 17. století. Objeví se v nich unikátní nábytek a doplňky s designem květeny Máchova kraje. Ten vznikne ve spolupráci s regionální umělkyní, která vyvinula unikátní výtvarnou techniku. Spočívá v použití směsi skla a pryskyřice, mezi jejíž lité vrstvy se vkládají lisované rostliny.

Luxusní romantické apartmá s vlastní kuchyní a sociálním zařízením s citlivě zakomponovanými motivy z místní krajiny a pět dvoulůžkových pokojů ponesou názvy Pokoj strašného lesů pána, Tvrz rytíře Pancíře, Pokoj špitálníka či Kobka vězně před popravou a nabídnou tematický prožitek, odkazující na pověsti a reálie Máchova kraje.

Otevírací doba Památníku K. H. Máchy v Doksech:

duben a říjen: sobota, neděle + státní svátky 9.00 - 12.00, 13.00 - 17.00
květen, červen a září: denně mimo pondělí 9.00 - 12.00, 13.00 - 17.00
červenec a srpen: denně mimo pondělí 9.00 - 12.00, 12.00 - 18.00

Mohlo by vás zajímat: Oprava zanedbaného dvora v Zákupech přijde na miliardu. Nově uvidíte konírnu

Zdroj: Ladislava Sdrzallek