Tvrdý a rychlý odchod z aktivní politiky zažívá v těchto dnech dosavadní senátor za Českolipsko a místostarosta Doks Karel Kapoun (ČSSD). Post v Senátu o víkendu neobhájil a přestože v Doksech podle preferenčních hlasů patřil mezi čtveřici nejlepších kandidátů v komunálních volbách, v práci ve vedení města už pokračovat nebude.

Kapounova ČSSD totiž zůstala v Doksech mimo dohodu o povolební spolupráci. Tu velmi čerstvě uzavřelo vítězné hnutí Doksy náš domov starostky Evy Burešové s ODS a hnutím ANO 2011. Ačkoliv ČSSD skončila ve volbách na 2. místě, je už mimo hru.

„Nebylo žádným tajemstvím, že jsme si s paní starostkou moc nerozuměli, tak patrně toto vyústilo v současný stav. Já jsem starostce na rovinu řekl, že s ní už další čtyři roky v tandemu pracovat nebudu, ale že jsme jako strana schopní se domluvit a že by místostarostou byl někdo jiný. Ale tuhle variantu nevzala a rozhodla se, že znovu zrecykluje ODS. Je to její volba, já jí přeju hodně štěstí," komentoval povolební vývoj v Doksech Karel Kapoun.

Kapoun: Nic není do nekonečna

Místostarostou Doks byl tři volební období po sobě od roku 2002. Na kandidátce ČSSD šel letos do voleb až ze 6. místa, ale všechny své kolegy před sebou stejně přeskákal a byl opět nejúspěšnějším kandidátem ČSSD v Doksech. Z aktivního politika je ale nyní rázem pouze dokským zastupitelem.

„Že to takhle dopadne, byla ta nejhorší možná varianta, ale i k té někdy dojde. Nic není do nekonečna a všechno jednou končí. Nemá cenu plakat nad rozlitým mlékem, tak to prostě je. To je život," komentoval odchod z aktivní politiky dokský patriot.

Uzavření dohody o povolební spolupráci mezi hnutím Doksy náš domov, ODS a hnutím ANO 2011 včera pro Deník potvrdila starostka Doks a lídryně vítězů voleb Eva Burešová i zastupitel ODS Zdeněk Krenický. „K naší dohodě tří stran by se měl ještě připojit jeden kandidát zvolený za ČSSD," objasnila Burešová, mimo jiné také krajská zastupitelka (SLK).

Revoluční novinka: 2 místostarostové

Nová radniční koalice by tak měla dohromady 11 hlasů v patnáctičlenném dokském zastupitelstvu (pět mandátů patří hnutí Doksy náš domov, tři mají ODS, dva ANO 2011 a jeden hlas by měl být „přeběhlík" z kandidátky ČSSD).

Součástí povolební dohody, která v Doksech vznikla, je také revoluční novinka: nová koalice chce v Doksech poprvé v historii zavést instituci dvou místostarostů města, oba ale jako neuvolněné (tedy ne na plný úvazek).

Dosud měly Doksy uvolněného starostu i místostarostu. Na Českolipsku na této úrovni nemá takové řešení v současnosti obdoby, dva místostarosty má pouze sedminásobně větší Česká Lípa, další města včetně Nového Boru si zatím vystačila s jedním místostarostou.

Dle povolební dohody by hnutí Doksy náš domov měly patřit posty starosty a jednoho místostarosty, druhého místostarostu deleguje ODS. Hnutí ANO 2011 získá post v radě města. Ustavující zasedání zastupitelstva bude v Doksech 6. listopadu.

Starostové Doks2014 - 2018 patrně Eva Burešová+ 2 místostarostové
2010 - 2014 Eva Burešová (místostarosta Karel Kapoun)
2006 - 2010 Zdeněk Krenický (místostarosta Karel Kapoun)
2002 - 2006 Zdeněk Krenický (místostarosta Karel Kapoun)
1998 - 2002 Bohuslav Schwab (místostarosta Miroslav Ottomanský)
1997 - 1998 Bohuslav Schwab (místostarosta Miroslav Ottomanský)
1994 - 1996 Josef Drahota (místostarosta Jaroslav Kovařík)