„Smyslem je včas odhalit oční vady u dětí, a tím předejít nevratnému poškození zraku v dospělosti, a to zejména vzniku tupozrakosti,“ vysvětluje Robert Plachý, ředitel o.s. Prima Vizus.

Preventivní vyšetření zraku není hrazeno ze zdravotního pojištění, ale díky partnerům projektu je prováděno bezplatně. Dvaceti tisíci korunami přispělo i město Doksy. „Jsou to peníze investované do zdraví našich dětí, a proto jsme se rozhodli jej finančně podpořit,“ sděluje Zdeněk Krenický.

V mateřských školách Pražská a Staré Splavy a ve dvou prvních třídách na ZŠ K. H. Máchy vyšetřili během čtvrtečního dopoledne odborníci téměř sto osmdesát dětí. „U třinácti z nich jsme zjistili nějakou oční vadu. U jednoho předškoláka se jednalo o již pokročilou krátkozrakost,“ upřesňuje Robert Plachý s tím, že zjištěné výsledky odpovídají celorepublikovému průměru, podle něhož trpí očními vadami deset procent dětí.

Vyšetření je zábavné

Samotné vyšetření je bezkontaktní, trvá pouze půl minuty a probíhá v prostředí blízkém dětem, takže odpadá takzvaný syndrom bílého pláště. Navíc je i zábavné. „Na přenosné videokameře, která snímá optické potenciály oka, jsou nakreslené obrázky a ty doprovází světelné a zvukové prvky. Proto takové vyšetření mohou absolvovat i půlroční kojenci,“ popisuje Robert Plachý.

Naměřené údaje se ukládají do elektronické databáze, kde speciální diagnostický software vyhodnotí zaznamenaná data. „Děti, u nichž byl zjištěn pozitivní nález, dostaly písemné potvrzení o vyšetření pro své rodiče s doporučením, aby v nejbližší době zavítaly k odbornému očnímu lékaři,“ doplňuje Robert Plachý.

„U předškoláků je velmi těžké rozpoznat oční vadu, protože sami nevědí, že je něco špatně a nemohou tak na svůj problém ani upozornit. Preventivní kontrolu zraku jsme proto uvítali,“ říká Marcela Hrušková, ředitelka MŠ Pražská v Doksech. Dodává, že rodiče školkových dětí mohli nechat zkontrolovat zrak i jejich malým sourozencům.

Vada zraku se projevuje různě

„Jedno takové vyšetření stojí přibližně stokorunu. Protože ale bylo bezplatné, byl o ně opravdu velký zájem,“ dodává ředitelka mateřinky. Projekt si pochvalují i v místní základní škole, kde se ho zúčastnily dvě třídy prvňáčků. „Hodnotím akci velmi pozitivně,“ komentuje Vlastimil Tuťálek, ředitel ZŠ K. H. Máchy a doplňuje, že rodiče školáků byli na připravované měření zraku upozorněni na třídních schůzkách.

„Vysvětlili jsme jim klady vyšetření a rodiče na něj v naprosté většině případů zareagovali velmi vstřícně,“ podotýká Vlastimil Tuťálek.

Důsledkem nesprávného vidění u malých dětí může být zhoršená prostorová orientace, špatná motorika a koordinace pohybů. Hrozí tak zvýšené riziko úrazu a někdy dokonce může chování dítěte působit jako porucha intelektu. Přitom skutečná příčina je ve špatném prostorovém vnímání, způsobeném vadou zraku. Ta je pak často odhalena až ve škole, kdy má dítě problémy se čtením a psaním.

Stejné vyšetření by mělo proběhnout i v České Lípě, jehjíž zastupitelé budou v říjnu rozhodovat, zda užitečný projekt podpoří padesáti tisíci korunami.