Pilotní ročník festivalu, který připomene návštěvníkům tradici české plodiny a textilního materiálu, uspořádá v sobotu 23. července Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě a JEN LEN ateliér z Nového Boru. Za finančního přispění města bude moci v Doksech veřejnost znovu poznat polozapomenutý materiál, který byl od nepaměti považován za symbol čistoty a krásy.

„Len je také materiál ekologický, plně recyklovatelný a biologicky odbouratelný," dodává Markéta Váchalová Vojtíšková z Vlastivědného muzea v České Lípě.

Českolipské muzeum si pro návštěvníky připravilo možnost vrátit se do starých časů a vyzkoušet si potisk lněných látek historickými formami.

„Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě uchovává ve svých sbírkách na tisíce forem z bývalých kartounek. Části forem, které již nemohou sloužit jako exponát, využivá muzeum pro tvůrčí dílny, kdy je možné si těmito fragmenty tisknout na textil krásné rostlinné nebo abstraktní motivy," láká Markéta Váchalová Vojtíšková.

Předení lnu na kolovratu předvede Koukol v Obilí, malá dílna z Volfartic, jejíž majitelka je rovněž velkou milovnicí lněného materiálu. Ateliér Pimpinela nechá návštěvníky vytvořit si na památku milou drobnost a zároveň předvede svou kolekci nápaditých lněných dekorací pro malé i velké. Ty vznikly jen pro setkání v Doksech.

Výrobu lněného papíru předvede Michal Gorec, majitel ruční papírny Papyrea ve Zdislavě. Do papírnického řemesla se děti i dospělí mohou sami ponořit a dozví se také spoustu nového o jeho historii a technikách.

Krtek a kalhotky

Díky pohádkové postavě Zdeňka Milera zná proces zpracování lnu každé malé dítě. A právě pro nejmenší si organizátoři připravili pohádku O třech přadlenách, kterou předvede v 11.30 a 14.00 Markéta Sýkorová z Naivního divadla Liberec.

Nebude chybět ani stylové občerstvení, českolipská kavárna Florian přiveze dobroty s lněnými semínky a lněným olejem a také své tradiční domácí limonády a kávu.

Myšlenka na uspořádání lněného festivalu se v hlavě Markéty Váchalové Vojtíškové zrodila loni. „Od roku 2003 mám ateliér, ve kterém pracuji výhradně se lnem. Pracuji v muzeu, kde pořádám různé akce, a s lidmi z papírny se také dobře znám vyráběla jsem si tam papír pro vlastní potřebu. Hromadím kolem sebe lidi, kteří mají rádi len, a napadlo mě to spojit ve formě festivalu," říká Markéta Váchalová Vojtíšková.