Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školka je bez teplé vody

Doksy - Teplá voda teče, jen se neohřívá. Tak zdůvodnil kroky Lenoxy Jan Podolský.

27.6.2009 4
SDÍLEJ:

Dodavatel tepla firma Lenoxa si vyšlápla na mateřinku v Doksech.Foto: Deník/Petr Šimr

Bez teplé vody se v pátek ocitla Mateřská škola Pražská v Doksech. Dodavatel společnost Lenoxa z Liberce přestala ohřívat vodu, protože ředitelka školky ponížila cenu záloh na základě předběžného doporučení Energetického regulačního úřadu v Jihlavě.

MŠ Pražská navštěvuje denně sto dvacet dětí a dalších pětatřicet jich dochází do družiny. „Zamezení dodávek teplé vody ohrožuje zdraví dětí,“ upozorňuje Marcela Hrušková, ředitelka MŠ Pražská v Doksech, a podotýká, že hned ráno kontaktovala hygienu. Teplou vodu ve školce potřebují. V jídelně se vaří obědy pro děti a personál a navíc se dělají dvakrát denně svačiny pro školkové děti.

Deník se telefonicky zkontaktoval s ředitelem společnosti Lenoxa Janem Podolským. Položil mu otázku, zda odpojili od dodávek teplé vody mateřskou školu či nikoliv. Pokud ano, tak z jakého důvodu. „Vám nestačilo podané obvinění na policii,“ odpověděl Jan Podolský. „Pokud se bude záležitost medializovat, podávám další podnět k přešetření na policii. Pošlete to písemně a donesu to na policii,“ dodal ředitel Lenoxy. Redakce odeslala otázku prostřednictvím mailové pošty. Na tu však nepřišla odpověď.

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU NAJDETE V PRAVÉM SLOUPCI

Jan Podolský ale podal vysvětlení ředitelce Hruškové. „Teplá voda teče, jen vám ji neohříváme,“ zdůvodnil v telefonickém rozhovoru. Překvapený byl starosta města Zdeněk Krenický, když mu Deník oznámil, že školka je bez teplé vody. „Je to pro mě nová informace,“ říká dokský starosta. Zároveň poukazuje na to, že MŠ je příspěvkovou organizací města a veškeré právní kroky zajišťuje její ředitelka Marcela Hrušková.

Zdeněk Krenický vidí problém v tom, že ředitelka postupovala podle předběžného doporučení Energetického regulačního úřadu v Jihlavě, vydaného pro společenství vlastníků bytových jednotek na sídlišti Pražská. Úřad po přezkoumání zjistil, že předběžná cena ve výši 884 Kč/GJ výrazně přesahuje obvyklé ceny u srovnatelných soustav.

Proto vydal rozhodnutí, kterým nařizuje Lenoxe dodávat tepelnou energii za 727 Kč/GJ. „Mateřská škola je jiný právní subjekt, který má s Lenoxou dlouhodobou smlouvu a ta se řídí jinými pravidly. Rozhodnutí ERÚ je vydáváno pro jednotlivé žadatele zvlášť,“ vysvětlil Zdeněk Krenický.

Zaplatí původní zálohu

Proti tomu se Marcela Hrušková brání: „Na telefonický dotaz mi z ERÚ sdělili, že jejich rozhodnutí platí pro celou cenovou lokalitu Doksy. Do dubna jsme platili nadhodnocenou cenu a přeplatek tak pokrývá platby do konce června.,“ říká ředitelka Hrušková.

MŠ kvůli neposlaným platbám dostala od Lenoxy upomínku, že pokud nezaplatí, budou od příštího týdne omezeni v dodávkách teplé vody. Společnost k tomuto kroku ale přistoupila již v pátek bez předchozího upozornění. „Ráno nám pouze pan Ančice z Lenoxy telefonicky oznámil, že když jsme se lidsky nedomluvili, tak budeme bez teplé vody,“ uvádí Marcela Hrušková.

Ta po rozhovoru se starostou Krenickým dospěla k rozhodnutí, že mateřská škola zaplatí zálohy podle původního platebního kalendáře. Ten si stanovila sama Lenoxa a Marcela Hrušková jej nepodepsala, protože nesouhlasila s kalkulovanou cenou. „Ve školce vodu potřebujeme. Zaplatíme tedy původní výši záloh. Současně s tím ihned odešleme veškerou dokumentaci na ERÚ a SEI, aby vše přešetřili,“ dodává ředitelka Hrušková.

Polovina rozpočtu jde na teplo

Zároveň Deníku dala vrubopis za dodávku služeb a zboží od Lenoxy, jehož prostřednictvím požaduje společnost doplatit 16 tisíc korun za loňský rok, protože se jim nepodařilo pro školkové tepelné hospodářství vyjednat osvobození od ekologické daně z paliva. Uvedenou částku má MŠ uhradit během jednoho týdne.

„Z našeho rozpočtu směřuje polovina jen Lenoxe za teplo a teplou vodu,“ poznamenává Marcela Hrušková s tím, že pokud by cena za dodávanou tepelnou energii byla nižší, mohla by investovat ušetřené peníze na akce pro děti či vybavení do školky.

Autor: Radmila Pokorná

27.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení