Soutěžní týmy měřily síly u Máchova jezera, v areálu Termit, v zámeckém parku i na dalších místech v Doksech. Ze všech stran se pak ozývalo hlasité povzbuzování, ale i těžké oddychování soutěžících, kteří si v parném počasí leckdy sáhli na vlastní dno.

„Každý je v něčem lepší a v jiném zase pokulhává. I když se někteří účastní hlavně pro pobavení, stejně jdou všechny disciplíny naplno," říká ředitel Euroher Jaroslav Novák.

Na sportovištích se řešily taktiky

Vzhledem k tropickým teplotám bylo sportovcům zřejmě nejlépe u břehu Máchova jezera, kde týmy čekalo sportovní klání v disciplínách bungee running, plavání a jízda na raftech. Do plavidla nasedla v sobotu v pravé poledne například pětičlenná posádka Extrémních lobotomistů.

„Hlavně nepřepálit začátek a jedeme. Raz dva tři, raz dva tři," pomáhali si závodníci během půl druhého kilometrů dlouhé trasy motivačními hesly. Přihlížející u břehu mezitím uvažovali, zda se křikem posádka zbytečně nevysiluje.

Dobré rady a úvahy, zda to bude lepší tak či jinak, ovládly také biatlonové sportoviště v Tyršových sadech. Ještě před startem běžci hlavně řešili, zda stojí za to před střelbou ubrat rychlost běhu, nebo tím zbytečně ztratí.

Biatlonu se účastnili vždy tři členové družstva. Formou štafety je čekaly dva běžecké okruhy v délce zhruba 800 metrů. Po prvním kole se do terče strefovali vleže, po druhém pak ve stoje, a to ze vzdálenosti zhruba 10 metrů. Za každý netrefený cíl následoval trestný okruh parkem ihned po ukončení střelby.

Kde se závodníci rozhodně pořádně zapotili, bylo v zámeckém parku. Zabrat jim tam dala především horolezecká stěna, na níž se započítávaly zdolané metry v průběhu 15 minut lezení. Fyzicky náročný byl bezpochyby také veslařský trenažér, chvíle soustředění si pak žádala lukostřelba.

„Eurohry jsou v podstatě testem všestrannosti. Soutěžící projdou disciplínami, které prověří jejich rychlost, sílu i vytrvalost," uvažuje Novák nad tím, proč jsou Eurohry tolik oblíbené. Jsou to ale i novinky a drobné úpravy, které závod činí atraktivním.

Letos to byla třeba změna trasy cyklistického kritéria, loni zase úprava systému závodu na in-line bruslích, který každoročně Eurohry zahajuje. Dvanáctých euroher se zúčastnilo dohromady 132 týmů, mezi nimi nechyběla ani družstva z Českolipska. Tradičně se účastnil tým z Nového Boru Klivičáci ve složení Martin a Zdeněk Klivický, Monika Jelínková, Jiří Myška, Radim Štolfa a Zdeněk Svoboda.

Region reprezentovaly dál týmy Česká Lípa (Zdeněk Novák, Karel Pech, Adam a Aleš Radoňští, Jan a Andrea Danielovi), TJ Salto Doksy (Jan Klimeš, Ondřej Vácha, Petr Bíza, Martin Jakša, Markéta Kabrnová, Vojtěch Prášil), Foxíci Doksy (Tomáš Bláha, René Šnajberk, Michal Vencovský, Lenka Látalová, Lukáš Psohlavec, Roman Sirůček) a další.

Příprava Euroher podle jejich ředitele zabere vždy několik měsíců a vyžaduje spolupráci více než dvou stovek pořadatelů. I díky nim proběhl i letos závod hladce.