Dům na okraji města, kterému místní říkají Sedmička, mění majitele. Zastupitelé Doks odsouhlasili jeho prodej soukromníkovi. V tomto domě žijí sociálně slabí občané, někteří s oficiálním dekretem, jiní bez něj.
„V tomto případě jde o prodej nuzné střechy nad hlavou lidem, kterým nezbude nic jiného než přestěhovat se ještě do nuznějších podmínek, anebo pod most,“ komentuje rozhodnutí místostarosta Karel Kapoun. Ačkoliv v Doksech prodávají veškerý bytový fond, podle jeho názoru by měla alespoň malá část zůstat pro ty, kdo si byty koupit nemohou.
Se svými obavami se svěřila i Valerie Murgová, která v Sedmičce bydlí se třemi dětmi už patnáct let. „Nevím, co s námi bude. Nový majitel nás koupil i s domem, novou smlouvu ještě nemáme, ale než bych něco podepsala, půjdu se poradit na sociálku,“ řekla Valerie Murgová.
Podle Karla Kapouna by se město mělo o své sociálně slabé občany umět postarat. „Budoucnost těchto lidí v Doksech ale nevidím příliš optimisticky. Připravuje se také výběrové řízení na jiné využití městské ubytovny u zdravotního střediska a není jasný ani osud správy domů, kde jsou azylové byty pro matky s dětmi,“ upřesnil.
Obyvatelé domu se podle starosty Zdeňka Kremnického nemusí obávat o střechu nad hlavou. „Nájemní smlouvy přecházejí na nového vlastníka, který musí s nájemníky nakládat v rámci zákona,“ řekl starosta. Podle jeho názoru není nutné, aby město vytvářelo speciální bydlení pro nízkopříjmové skupiny.
„I po privatizaci bytového fondu zůstanou městu některé domy. Myslím, že tak budeme schopni alespoň částečně řešit požadavky na bydlení,“ dodal.