Seznamují se zde s technologií výroby forem na tavení skla a se základy broušení skla. Krom toho se učí každý den dvě hodiny denně figurální kresbě podle živého modelu. „Vedle pracovního programu ve škole američtí studenti absolvují celou řadu exkurzí a přednášek. Navštíví sklárny a ateliéry v celém regionu,“ prozradil ředitel šenovské školy František Janák.

Kroky amerických studentů vedly například do sklárny Jílek a firmy Preciosa v Kamenickém Šenově nebo do ateliéru výtvarníků Stanislavy Grebeníčkové a Milana Handla na Polevsku. Slavný český výtvarník, žijící v Kamenickém Šenově, René Roubíček předvedl studentům svoji práci při výrobě forem na tavení skla, uspořádal pro studenty přednášku a pozval je také do svého ateliéru.

Absolvují také návštěvy sklářských muzeí v Kamenickém Šenově a v Novém Boru a mají v plánu zajet i do firmy Ajeto, TGK a dalších sklářských firem. „Bohatý program budí v amerických studentech nadšení a jsou také velmi spokojení s množstvím a úrovní odborných znalostí, které získávají v samotném kurzu,“ podotýká Janák.

Tento workshop navazuje na předchozí pracovní pobyty jiných francouzských, německých, čínských a amerických studentů a měl by se v budoucnu pravidelně opakovat, protože zájem cizinců o studium na sklářské škole v Kamenickém Šenově neustále roste. „Oceňují vynikající úroveň českého odborného sklářského školství,“ dodal ředitel SUPŠS.