Cena dodávek tepla se zvedne o téměř 80 %. Stojí za tím nečekané jednostranné ukončení dodávek plynu od společnosti Lumius. Provozovatel teplárenské soustavy, společnost Teplo Nový Bor, proto musela narychlo zajistit dodávku plynu od jiného dodavatele za méně příznivou cenu. Hrozilo totiž úplné zastavení dodávek tepla. „K ukončení dodávek plynu došlo za naprosto bezprecedentních podmínek, kdy nám bylo i přes uzavřenou dlouhodobou fixní smlouvu 11. ledna oznámeno, že od 15. ledna společnost Lumius ztratila možnost dodávat plyn. Společnost Teplo Nový Bor navíc nebylo možné zařadit pod tzv. dodavatele poslední instance a reálně tak hrozila nutnost pozastavit dodávky tepla,“ popsal situaci jednatel teplárenské soustavy Michal Vlček. 

Společnost následně oslovila pět jiných velkých dodavatelů plynu, z nichž ovšem nabídku podali pouze dva. Ostatní firmy pouze zaslali informaci, že není v jejich možnostech poptané množství plynu zajistit. 

„Krizovou situaci jsme zažehnali, nicméně vzhledem k aktuálním tržním cenám plynu bude nutné přistoupit k navýšení ceny tepla od letošního února,“ dodal Vlček. Nejvýhodnější cenu nabídla společnost ČEZ ESCO. Odběratelé zaplatí místo původně nasmlouvaných 572 korun za GJ nově 990 korun za GJ. Během následujících dní obdrží nový rozpis záloh. Případné dotazy k nenadálé situaci všem zodpoví na telefonním čísle 602 285 076. „To si následující dodavatel namastí kapsu. Stále se vydělává na úkor nejslabších. Kam to až dojde. Lidi budou chodit do práce, pak zalezou do postele. Topit se nebude. No a protože bude malý odběr, tak se zase zdraží,“ rozčílila se Vlasta L. z Nového Boru. 

Řidič v Novém Boru uvízl na betonové zábraně.
Řidič v Novém Boru uvízl na betonové zábraně, pomoci se dočkal po 20 minutách

To Hana Wienerenová bydlí v padesát let starém domě v Novém Boru, do kterého je potřeba investovat. Odhlasovali si proto zvýšení poplatku do společného fondu oprav a najednou došlo k růstu cen za energie. „Teplo a teplá voda se pěkně prodraží a ani doteď to nebylo nic levného. Podle mě trochu zaspali. Já jako občan byla ráda, že jsem u ČEZ, když oznámili krach Bohemia Energy. Už tehdy měli zbystřit a reagovat,“ dodala novoborská obyvatelka. 

Navýšení ceny za teplo se vedle domácností týká také některých příspěvkových organizací města. Příkladem mohou být školy. „Uvědomujeme si, že školy mají omezený rozpočet a není možné, aby se děti učily v bundách, proto jsme připraveni navýšení cen hradit z rezervy města,“ zdůraznil starosta Nového Boru Jaromír Dvořák. 

Teplo Nový Bor nyní připravuje právní kroky na náhradu vzniklých škod vůči původnímu dodavateli, aby minimalizovalo škodu způsobenou tímto nečekaným jednostranným ukončením dodávek plynu a s tím spojenými komplikacemi. 

Vizualizace, pohled od rybníka na zděnou budovu a autobusová stání a zastávky.
Dubá hledá novou tvář pro autobusové nádraží, zůstane na původním místě

To v sousední České Lípě cena tepla stoupla o stokoruny a teplárna má plyn zajištěn na celou sezonu. Náklady na teplo tak pro běžnou domácnost stoupnou v průměru o 540 Kč měsíčně. Lépe, konkrétně o 4 procenta, na tom budou odběratelé zapojení do věrnostního programu. Cena mohla být výrazně vyšší. Energetická skupina MVV Energie CZ, jíž je Českolipská teplárenská součástí, do ceny tepla promítla jen část skokově rostoucích nákladů na nákup zemního plynu, který teplárna využívá jako palivo. „Pokud bychom to neudělali, odběratelé by za teplo platili mnohem více. Ačkoliv jsme měli dodávky plynu smluvně zajištěné dopředu na celý rok, museli jsme v rekordně krátké době najít nového dodavatele. Původní obchodník nebyl schopen nasmlouvané dodávky garantovat. Plyn jsme museli nakoupit za aktuální ceny, které jsou čtyřikrát vyšší než před rokem,“ informoval předseda představenstva ČLT Radomír Ondra. 

Nákup zemního plynu zajišťuje skupina pro jednotlivé dceřiné firmy včetně ČLT centrálně. V současné době má skupina zajištěn dostatek plynu na celou topnou sezonu a pro rok 2023 už byl vybrán nový dodavatel.