Přestože v současné vypjaté době nejsou středem pozornosti jako třeba zdravotníci, i sociální pracovníci na Českolipsku ze sebe vydávají maximum. Především aby za nouzového stavu zajistili svým klientům základní péči, ochranu před nákazou a často je i potěšili svým zájmem a milým slovem. Senioři, o které se sociální služby starají, zůstali bez kontaktu se světem, známými, skončily veškeré kulturní akce a tak psychicky strádají.

„Snažíme se zaměstnance udržovat v pozitivní náladě, pak máme sílu povzbuzovat i některé klienty, kteří strádají tím, že nemohou ven a nemohou se vídat se svými blízkými. Je to pro ně opravdu těžké,“ říká Ilona Jakoubková, která řídí sociální služby v Doksech. Část zaměstnankyň čerpá volno na hlídání dětí. Podle ní je u nich výhodou terasa, kde si jejich svěřenci mohou s rodinnými příslušníky alespoň zamávat.

Tomáš Enge je novou posilou stáje Buggyra.
Závodník Enge: Láká mě s Buggyrou vysněný desátý start v Le Mans

„Klienti hodně využívají mobilní telefon k hovorům s rodinami. Aktivizační pracovnice se jim věnují na pokojích, čtou jim, senioři sledují televizní programy, především rádi poslouchají 'Šlágr',“ popisuje Jakoubková, která se této práci věnuje už 23 let.

„Některé roky došlo k omezení návštěv kvůli chřipkové epidemii, ale toto je jiná situace. Tentokrát je omezení z naší strany mnohem přísnější, jde o vážné ohrožení seniorů a bohužel to hned tak neskončí,“ míní ředitelka příspěvkové organizace Sociální služby města Doksy.

 #interaktivni-infografika|c89a05b2-2d06-4842-8861-5ddf9005be6f#

Jak informovala, vzhledem ke karanténě, uzavřeli denní stacionář. Funguje terénní pečovatelská služba, která nyní poskytuje zejména dovoz obědů seniorům, nákupy a hygienu. „Omezili jsme doprovody na zdravotní středisko, úklidy domácnosti, doprovody na úřady a do obchodů,“ uvádí Jakoubková. Připomíná, že nejsložitější opatření se provádí v domově pro seniory, kde je mnoho ležících, na pomoci závislých seniorů.

„Roušky máme nyní pouze látkové, pereme a žehlíme je ve vlastní prádelně, máme jich dostatek díky tomu, že nám je šijí dobrovolníci i bývalí zaměstnanci v důchodu, ale i naši zaměstnanci například o nočních směnách,“ dodává Jakoubková.

MHD v České Lípě. Ilustrační foto.
V České Lípě začaly platit výlukové jízdní řady městské hromadné do odvolání

O velice náročné práci svých spolupracovníků hovoří také ředitel Sociálních služeb města Nový Bor Daniel Nerad. „Museli jsme uzavřít denní stacionář, omezit pečovatelské služby, z pochůzek je zajišťováno pouze vyzvednutí léků nebo inkontinenčních pomůcek; doprovody k lékařům jsou zrušeny, “ popisuje aktuální situaci. Činnost pracovníků pečovatelských služeb vyzdvihl. „Jejich práce je velmi náročná za běžných podmínek, natož za této mimořádné nouzové situace. Bez jejich práce by velké množství obyvatel nemohlo nadále zůstat ve svých domovech, což by pro některé mohlo mít i fatální následky,“ tvrdí Nerad.

Podle Nerada klienti situaci vnímají různě, někteří bez výraznějších problémů, u některých se objevují pocity tísně, strachu, osamocení. „Můžeme nabídnout sjednání služby telefonické tísňové péče, která volá zdarma osamělým seniorům a poskytuje psychickou podporu,“ uzavírá Nerad.

Do zoufalého stavu se dostali řidiči jedné z největších zdravotních doprav v regionu. Podle sdělení jednatelky Zdravotní dopravy Štěpánek jsou již prakticky bez ochranných prostředků.
Pomozte, prosí řidiči sanit. Zdravotní dopravě Českolipska chybí respirátory

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník