Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Doplácíme na vládní škrty

Česká Lípa - Budoucnost LDN v Novém Boru, rušení pošt či zavedení mýtného byla témata jednání více než padesáti starostů z Českolipska

11.3.2011 3
SDÍLEJ:

O plánovaném sjednocení LDN v Novém Boru s českolipskou nemocnicí, které hýbe nejen lidmi na Novoborsku, informoval ředitel Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa Petr Chmátal.Foto: Deník/Vít Černý

Nespokojenost s tím, že kvůli škrtům vlády vydávají z obecních rozpočtů stále více peněz, se nesla jako červená linka průběhem setkání více než padesáti představitelů obcí a měst na Českolipsku. Těm se nelíbí, že by měli jejich obyvatelé doplácet na plánovanou zdravotnickou reformu, rušení pošt nebo zavedení mýtného.

O plánovaném sjednocení LDN v Novém Boru s českolipskou nemocnicí, které hýbe nejen lidmi na Novoborsku, informoval ředitel Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa Petr Chmátal.

Radikální změny

„Je to součást reformy zdravotnictví, která nás nemine. A bude znamenat radikální změny pro pacienty, ať už v dostupnosti péče nebo na jejím spolufinancování,“ řekl Chmátal.

Novoborský starosta Jaromír Dvořák se podivil, že i přes dohodu s ředitelem a zástupci kraje, jako vlastníka českolipské nemocnice, že budou o osudu LDN nadále jednat, se dozvídá o tom, jak jsou lékaři seznamovaní s ukončením provozu LDN k 1. září letošního roku. „Buď přejdou pod českolipskou nemocnici nebo končí. Zřejmě jsme nebyli ani informovaní o tom, že už je rozhodnuto,“ řekl Dvořák.

Takové informace ale podle svých slov nemá ani ředitel Chmátal. V otázce LDN jsou starostové zajedno, přejí si její zachování a rovněž to, aby se problémy ve zdravotnictví v rámci Libereckého kraje neřešily na úkor Českolipska.

Neptají se, ruší

Dalším tématem bylo plánované rušení poboček České pošty, na něž upozornila volfartická starostka Marie Bernátová. V diskusi zaznělo, že by na Českolipsku mělo zůstat pouze 14 pracovišť a téměř 30 poboček by mělo být zrušeno. Rušení se v současnosti týká Volfartic, Prysku, Polevska, Svojkova a Hamru na Jezeře.

„Jednání s Českou poštou jsou destruktivní. O všem už je rozhodnuto a jediné, o čem diskutují, je, že by chtěli odpustit platbu za pronájem. Přitom ročně platí pouze dva a půl tisíce korun,“ podotkla Marie Bernátová.

O plánovaném zavedení mýtného na silnicích I. a II. třídy zástupce obcí informoval Jan Čáp z odboru dopravy Krajského úřadu Libereckého kraje. Jak uvedl, ani samotný kraj nesouhlasí se zavedením mýtného. Starostové Stružnice i Horní Police se jednohlasně shodli, že mýto vyhnalo nákladní dopravu na silnice II. a III. třídy, které pro tento účel nebyly vybudovány.

„Stružnicí projede denně až šest set kamionů po silnici, která je z roku 1862. V obci se nedá ani pořádně přejít z jedné strany na druhou. Když chceme vybudovat přechod kvůli dětem, tak musíme vydávat statisíce, aby byl podle norem. Dopravu k nám někdo svede, ale musí to řešit obec,“ upozornil stružnický starosta Jan Mečiř.

Jedním z témat byly rovněž loňské srpnové povodně a způsob, jak předejít případným škodám. Starostové především menších obcí se zástupců Povodí Ohře ptali na možnosti instalování varovných systémů a s tím související dotace.

Českolipská starostka Hana Moudrá přislíbila, že v blízké době zorganizuje setkání všech majitelů a správců jednotlivých vodních toků, na němž by se měly projednávat možnosti protipovodňových opatření.

Autor: Radmila Pokorná

11.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení